گروه : اقتصادی
حوزه : اقتصاد بین الملل
شماره : ۱۴۰۱۱۱۲۰۰۰۰۴۴۲
تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۰ - ۱۲:۴۵ ب.ظ
انعقاد قرارداد جدید گازی بین چین و روسیه روسیه توافقنامه عرضه گاز به چین از مسیر خاور دور را با پکن امضا کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از روسیا الیوم، روسیه و چین یک توافقنامه بین دولتی برای تامین گاز از مسیر خاور دور امضا کردند که در این قرارداد سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز برای پکن تامین می‌شود.

وزارت انرژی روسیه امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که توافقنامه تامین گاز از مسیر خاور دور باید تصویب شود.

 در سپتامبر گذشته، شرکت روسی گازپروم و شرکت چینی (CNPC) توافق کردند که پرداخت‌های گاز عرضه شده از طریق خط لوله قدرت سیبری به روبل و یوان انجام شود.

در اوایل فوریه ۲۰۲۲، گازپروم قرارداد بلندمدتی با شرکت چینیCNPC برای تامین سوخت آبی از طریق مسیر جدید "Power of Siberia-2" (پروژه ای که برای راه اندازی آن برنامه ریزی شده است) با عبور از مغولستان امضا کرد که به موجب آن صادرات گاز طبیعی سوریه به چین را تا ۵۰ میلیارد متر مکعب دیگر در سال فراهم خواهد کرد.

قدرت سیبری یک خط لوله گاز است که هدف آن پمپاژ گاز طبیعی از میادین خاور دور روسیه به چین است و عرضه از طریق آن به چین در دوم دسامبر ۲۰۱۹ آغاز شد.

روسیه دارای بزرگترین ذخایر گاز جهان است و تا قبل از جنگ با اوکراین، تامین کننده اصلی گاز اروپا بود. در پی تغییرهای ایجاد شده در مناسبات جهانی طی یک سال گذشته، گاز روسیه به جای اروپا به سمت چین سرازیر شود.

پایان پیام/