گروه : استانها
حوزه : آذربایجان غربی
شماره : ۱۴۰۱۱۲۲۷۰۰۰۲۷۳
تاریخ : ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۳:۳۷ ب.ظ
مشاهده ۱۴ گونه پرنده در حال انقراض در تالاب مهاباد رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: ۱۴ گونه پرنده از ۵۲ گونه در حال انقراض در تالاب بین المللی تالاب «کانی برازان» این شهرستان مشاهده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آذربایجان غربی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: ۱۴ گونه پرنده از ۵۲ گونه در حال انقراض در تالاب بین المللی تالاب «کانی برازان» این شهرستان مشاهده است.

فاروق سلیمانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت : گونه های نادر اردک سبز، اردک مرمری، اردک سر سفید، تونجه و پرندگان نایاب نظیر کفچه‌نوک، خروس سینه سیاه و پلیکان نیز در تالاب مشاهده شده اند.

وی ادامه داد: همچنین براساس آخرین طبقه بندی حفاظتی مهره داران کشور ۳۰ گونه از ۹۴ گونه پرندگان حفاظت و حمایت شده در تالاب کانی برازان مشاهده است است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: براساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشک‌زی، این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

سلیمانی بیان کرد: این تالاب یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان در سطح کشور است که باتوجه به تنوع زیستی اهمیت حفظ چند برابر شده است.

وی اظهار کرد: تالاب کانی برازان علاوه بر پرندگان بومی آن، همه ساله در فصول پاییز و بهار پذیرای شمار زیادی انواع پرندگان مهاجر نیز است.

تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در شمال‌غرب کشور به شمار می‌رود.

این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصربفرد خود در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

تاکنون ۴۵ گونه گیاهی از ۳۵ جنس و ۱۷ خانواده در کانی‌برازان شناسایی شده که بیشتر آنها از خانواده «اسفناج/ Chenopodiaceae» و «گندمیان/ Graminae» است؛ گونه‌های شناسایی شده در داخل تالاب نیز شامل نی، بوریا، جگن و گز است.

پایان پیام/ د