اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  قزوین

آموزش‌ها در سال تحصیلی جدید به‌صورت ترکیب حضوری و مجازی خواهد بود/ افزایش ۱۵ الی ۳۰ درصدی شهریهٔ مدارس

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین گفت: رویکرد آموزش در سال جدید تحصیلی، رویکرد ترکیبی است، به این معنا که آموزش‌ها به‌صورت ترکیب حضوری و مجازی است و در ارتباط با بازگشایی مدارس نیز رویکرد تدریجی را مدنظر داریم، اولویت ما با بازگشایی مدارس به‌صورت حضوری در پایه‌های اول و دوم ابتدایی و هم‌چنین رشته‌های فنی و کار و دانش در متوسطهٔ دوم است.

آموزش‌ها در سال تحصیلی جدید به‌صورت ترکیب حضوری و مجازی خواهد بود/ افزایش ۱۵ الی ۳۰ درصدی شهریهٔ مدارس

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین، صبح امروز در نشست خبری که به‌مناسبت تشریح برنامه‌های آغاز سال تحصیلی در محل این اداره‌کل برگزار شد، اظهار کرد: در سال تحصیلی جدید ۲۵۳ هزار و ۸۰۰ دانش‌آموز در ۱ هزار و ۸۱۵ مدرسه در سطح استان ثبت‌نام کرده‌‌اند.

وی ادامه داد: توزیع نیروی انسانی برای تمامی مدارس شکل گرفته و هیچ معلم بدون کلاسی نداریم، سال گذشته ۷۰ هزار ساعت کمبود نیروی انسانی در مدارس استان داشتیم که این آمار امسال به ۵۴ هزار ساعت رسیده است.

اصغری عنوان کرد: سال گذشته ۱۶ هزار و ۱۲۸ نفر نیرو در مدارس استان داشتیم که امسال ۱ هزار و ۹۰ نفر نیروی جدید نیز جذب کرده‌ایم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: ۴۱،۸ درصد دانش‌آموزان متوسطهٔ دوم در شاخه‌های فنی و کار و دانش هستند و مابقی دانش‌آموزان در رشته‌های دیگر به ادامه تحصیل می‌پردازند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین عنوان کرد: دوز نخست واکسیناسیون معلمان برای بیش از ۹۸ درصد انجام شده است و تزریق دوز دوم نیز از ۴ شهریور ماه آغاز شده و تا شروع سال تحصیلی برای دریافت‌کنندگان واکسن‌های برکت و سینوفارم پایان خواهد یافت، فرهنگیانی که در دوز نخست واکسن آسترازنکا تزریق کرده‌اند، دوز دوم خود را در آبان ماه دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: رویکرد آموزش در سال جدید تحصیلی، رویکرد ترکیبی است، به این معنا که آموزش‌ها به‌صورت ترکیب حضوری و مجازی است و در ارتباط با بازگشایی مدارس نیز رویکرد تدریجی را مدنظر داریم.

اصغری تصریح کرد: نمی‌خواهیم تصمیم واحدی برای تمامی مدارس بگیریم، زیر شرایط مدارس مختلف با یک‌دیگر متفاوت است.

این مسؤول یادآور شد: 270 مدرسه در استان وجود دارد که کمتر از 15 نفر دانش‌آموز دارند و 548 مدرسه نیز کمتر از 50 نفر دانش‌آموز دارند، این مدارس چون امکان حضوری بودن آموزش‌ها در آن‌ها وجود دارد، به‌صورت حضوری دایر خواهند بود، در باقی مدارس اجباری بر حضور دانش‌آموزان نیست.

وی ادامه داد: متأسفانه میزان افسردگی، میزان افزایش وزن و میل به خودکشی در دانش‌آموزان در طی این ایامی که مدارس به‌صورت مجازی بوده‌اند، افزایش یافته است و هم‌چنین آموزش‌های مجازی برای 40 درصد دانش‌آموزان اثربخشی لازم را نداشته است، در جامعه‌ای که با افت تحصیلی مواجه شویم، به‌دلیل این‌که دانش‌آموزان در دوران رشد جسمی و فکری قرار دارند، مشکلات و تبعات آن قابل جبران نیست.

این مسؤول اظهار کرد: علی‌رغم تلاش‌های فراوان و قابل تقدیر معلمان محترم در ایام کرونا، معلم‌های ما در سال گذشته آمادگی لازم برای تدریس مجازی را نداشتند، زیرا برای این کار آموزش ندیده بودند، کماکان نیز معترفیم شرایط مساعدی برای ارائهٔ آموزش‌های مجازی به دانش‌آموزان را نداریم، در شرایط مذکور حتی معلمان موفق در کلاس‌های حضوری نیز نتوانستند در فضای مجازی با دانش‌آموزان ارتباط مؤثری بگیرند.

اصغری عنوان کرد: با توجه به شرایط ایاب و ذهاب مناسب و سرویس مدارس، ضدعفونی مدارس و فاصله‌گذاری منطقی، مدیران مدارس می‌توانند تصمیم بگیرند که مدرسهٔ آن‌ها شرایط مناسب جهت بازگشایی را دارد یا خیر، اما سخن ما این است که کمک کنیم تا مدارس بازگشایی شوند.

وی ادامه داد: اولویت ما با بازگشایی مدارس به‌صورت حضوری در پایه‌های اول و دوم ابتدایی و هم‌چنین رشته‌های فنی و کار و دانش در متوسطهٔ دوم است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین تأکید کرد: کتاب‌های تمامی پایه‌های تحصیلی در میان مدارس توزیع شده‌اند و تنها کتب رشته‌های فنی و کار و دانش هنوز از وزارت‌خانه تحویل گرفته نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های کلی برای بازگشایی مدارس توسط ستاد ملی کرونا گرفته می‌شود، در سال گذشته در ارتباط با باز یا بسته بودن مدارس چند صدایی در میان مسؤْولان مربوطه وجود داشت و همین امر والدین را مردد می‌کرد، اما امسال تصمیماتی که گرفته می‌شود به‌صورت اقتضایی خواهد بود و استان‌ها، مناطق و مدارس اختیارات بیشتری در این زمینه دارند.

اصغری اضافه کرد: ما در مقطعی قرار داریم که نمی‌توانیم دانش‌آموزی را مجبور به پذیرش حضور در مدرسه کنیم، اما در همین شرایط لازم است اقناع‌سازی توسط مدیران جهت تشکیل کلاس‌های حضوری اتفاق بیفتد.

وی افزود: عوامل اجرایی مدارس از روز 3 مهر ماه سال جاری که مدارس بازگشایی خواهند شد، باید در مدرسه حضور داشته باشند، معلمان مدارس نیز با توجه به حضوری یا مجازی بودن تدریس‌ها در مدرسه حضور خواهند یافت.

این مسؤول عنوان کرد: در رابطه با معلمانی که دارای ابزار لازم برای تدریس‌های مجازی نیستند، مدیران مدارس موظفند ابزارهای لازم را جهت تدریس مجازی این معلمان در مدرسه فراهم کنند.

وی ادامه داد: برای مدارسی که قرار است بازگشایی شوند، اولویت با واکسیناسیون رانندگان سرویس‌ها است.

اصغری تصریح کرد: تحت هیچ شرایطی تصمیم نداریم به شرایط قبل از کرونا بازگردیم، درست است که اشکالاتی در آموزش مجازی وجود دارد اما فرصت‌های زیادی نیز در این فضا فراهم است، برای نمونه سال گذشته دانش‌آموزان مناطق محروم رتبه‌های بهتر و بیشتری در مسابقات علمی کسب کردند، زیرا با توجه به مجازی بودن آموزش‌ها، عدالت آموزشی بیشتری در تدریس‌ها برقرار بود و دانش‌آموزان مناطق محروم می‌توانستند از تدریس بهترین معلم‌های سراسر کشور در فضای مجازی استفاده کنند.

این مسؤول بیان کرد: سال گذشته با آغاز آموزش‌های مجازی، 22 هزار و 650 دانش آموز فاقد ابزارهای هوشمند بودند، اما در اسفند سال 99 این آمار به کمتر از 4 هزار نفر رسید، اکنون نیز مجدد دست همکاری به‌سوی خیرین و مردم نوع‌دوست دراز می‌کنیم تا کمک کنند دانش‌آموزی به‌دلیل نداشتن ابزارهای هوشمند از تحصیل باز نماند.

اصغری اضافه کرد: سال گذشته 270 مدرسه در استان فاقد پوشش آنتن‌دهی بودند، این آمار در سال جاری به 102 مدرسه در 102 روستا رسیده است که عمدهٔ این مدارس کمتر از 10 نفر دانش‌آموز دارند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین در ادامه اظهار کرد: میزان بازماندگان تحصیل در کشور در شرایط کرونا افزایش پیدا کرده است، اما مفتخریم که بگوییم استان قزوین تنها استانی است که بازمانده از تحصیل آن در سال تحصیلی 1399-1400 نسبت به سال گذشته خود کمتر است، زیرا ما سال گذشته با تشکیل ابتکاری شورای تعلیم و تربیت روستا، به سراغ بزرگان روستاها و خانواده‌های دانش‌آموزان روستایی رفتیم و با آنان صحبت کردیم و از عوارض ترک تحصیل و آثار ناشی از آن و آثار ناشی از ازدواج زودهنگام با آنان صحبت کردیم و این امر موجب شد آمار بازماندگان تحصیل در استان کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل این‌که هزینه‌های مدارس غیردولتی عمدتاً صرف هزینه اجاره محل و پرسنل می‌شود، بنابراین چیزی از هزینه‌ها در این مدارس کم نشده است و حتی به‌دلیل این‌که مدارس زمینه‌های آموزش مجازی را در مدرسه فراهم کرده‌اند، هزینه‌های آن افزایش یافته است، بنابراین شهریه مدارس حداقل 15 درصد و حداکثر 30 درصد می‌تواند افزایش پیدا کند.

اصغری در پایان گفت: استفاده از شاد برای دانش‌آموزان و معلمان مانند سال گذشته رایگان خواهد بود.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول