اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

استانها  /  قزوین

خودکفایی در تولید گندم جدی گرفته شود/ ضرورت جلوگیری از فرونشست دشت قزوین

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در عصر ما فرونشست زمین در دشت قزوین سرعت گرفته، نزولات آسمانی کم شده و آب‌های زیرزمینی را هم از بین برده‌ایم، این صحیح نیست و باید از آن جلوگیری شود.

خودکفایی در تولید گندم جدی گرفته شود/ ضرورت جلوگیری از فرونشست دشت قزوین

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار با رضا افلاطونی رئیس و جمعی از کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: این ایام که نام‌گذاری شده به نام جهاد کشاورزی را خدمت تمامی جهادگران این عرصه تبریک عرض می‌کنیم، البته زحمات این عزیزان مربوط به تمامی روزهای سال و به صورت شبانه‌روزی است و مختص یک روز یا یک هفته نیست، از خداوند می‌خواهیم عمر و مال شما بابرکت باشد و حقوقی که می‌گیرید برکت داشته باشد، وقتی که این حقوق شبهه‌ناک نشد، برای کارهای نکرده حقوق نگرفتیم، اضافه بر سازمان چیزی وارد حقوق نشود، چنین حقوقی بابرکت می‌شود و خداوند کم آن را هم زیاد می‌کند.

وی ادامه داد: امیدواریم محصولات جهاد کشاورزی نیز بابرکت باشد، یعنی برای مثال بگویند در استان قزوین جمع فرهیخته و متدینی هستند که وقتی می‌خواهند سر زمین‌های کشاورزی بروند، با نیت‌های الهی و خدمت به خلق می‌روند، هنگام کشاورزی خدا را در نظر می‌گیرند و رزق را از آسمان می‌دانند زیرا می‌دانند خداوند در آیه 22 سوره ذاریات فرموده «وَفِی السَّمَاءِ رِزْقُکُمْ وَمَا تُوعَدُونَ» یعنی روزی شما با همه وعده‌هایی که به شما می‌دهند، در آسمان است.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: ممکن است بگویید ما که عوامل اداری کشاورزی هستیم اما بنده می‌گویم آن کشاورز شما را می‌بیند زیرا در حدیث آمده «الناس علی دین ملوکهم» بنابراین باید دست به دست هم دهیم و حقایق ایمانی را به مردم تزریق کنیم، هر کاری می‌کنیم باید عبادت باشد، ما تصور می‌کنیم فقط زمانی که به مسجد می‌رویم در حال عبادت هستیم اما قرآن به ما یاد می‌دهد که همه چیزتان باید عبادت باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: حضرت آیت‌الله جوادی آملی می‌گفتند ما ثلث عمرمان به خواب می‌گذرد؛ چرا کاری کنیم که یک‌سوم عمر ما از عبادت غایب باشد؟ سپس راهنمایی می‌کردند که قبل از خواب وضو بگیریم، رو به قبله بخوابیم، موقع خواب به این بیندیشیم که به چه کسانی بدهکاریم، کدام دل را شکستیم، همسر و فرزندان ما چقدر از ما راضی هستند، حق چه کسانی را پایمال کردیم؟ به همه این‌ها بیندیشیم و با خدا ارتباط بگیریم و برای روز آینده چشم‌انداز تعریف کنیم و سپس بخوابیم، اگر با این مقدمات به خواب برویم گویا تا صبح مشغول عبادت بوده‌ایم و خواب ما دانشگاه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در متون دینی آمده است بدترین دشمن انسان خود انسان است، آن کسی که حرام می‌خورد دارد خودش را به آتش می‌کشد، آن کسی که دروغ می‌گوید و به بیت‌المال خیانت می‌کند با خودش دشمنی می‌کند.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: خداوند در آیه 64 سوره واقعه فرمود «أَأَنْتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّارِعُونَ» یعنی آیا شما آن تخم را می‌رویانید یا ما رویاننده‌ایم؟ خداوند می‌گوید تو گندم (بذر گیاهان) را می‌پاشی، بارانش را من می‌فرستم، گندم را من مستعد جوانه زدن و تکثیر می‌کنم و خاک را با آن آشتی می‌دهم، خورشید، آب، خاک و همه عواملی که دست به دست هم می‌دهند را که محصول گندم تولید شود، می‌گویند وقتی خواستید گندم بکارید این آیه را بخوانید که ببینید زیر نظر چه کسی و تحت مهندسی چه کسی کار می‌کنید.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: خداوند در آیه 56 سوره ذاریات فرمود آیه «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلّا لِیَعْبُدُونِ» یعنی من جن و انس را نیافریدم جز براى اینکه‌ مرا پرستش‌ کنند و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند، یعنی ما اگر هر کاری کنیم که عبادت نباشد وقت خود را حرام کرده‌ایم، برای مثال کارمند اگر برای رضای خدا که خدمت به خلق نیز در آن است، به اداره برود موفق خواهد شد و کار او عبادت محسوب می‌شود، ما اگر به‌عنوان بنده خدا در یک اداره باشیم، به تقاضاهای غلط پاسخ منفی می‌دهیم، با سفارش‌های رانت‌خوارانه مقابله می‌کنیم، با کارهای منکر مبارزه می‌کنیم، اما اگر به نیت رضای خدا نباشد فقط به دنبال گذراندن ساعات و ایام هستیم، ما باید همواره این آیه را در نظر بگیریم که خدا فرموده من شما را برای عبادت خلق کرده‌ام.

وی اظهار کرد: اگر یک ملتی آب و خاک داشته باشد، اما گرسنه بماند سرزنش می‌شود، اکنون در دشت حاصلخیز قزوین آب داریم، هر چند که در آب تبذیر می‌کنیم یعنی آن را غیر هوشمندانه استفاده می‌کنیم، در عصر ما فرونشست زمین در دشت قزوین سرعت گرفته، نزولات آسمانی کم شده، آب‌های زیرزمینی را هم از بین برده‌ایم، این صحیح نیست و باید از آن جلوگیری شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین عنوان کرد: قدیم‌ها که قنات می‌زدند، مانند حجامت کردن زمین بود، وقتی قنات می‌زنید زمین هر چقدر بتواند به شما آب می‌دهد، نه هر چقدر شما دلتان بخواهد، وقتی ما می‌رویم خنجر چاه‌های عمیق را در قلب زمین مظلوم فرو می‌کنیم و هر چه را که میل و اشتهای سیری‌ناپذیر ما تقاضا کرد از زمین آب می‌کشیم، این مانند مکیدن خون زمین و آن را به سوی مرگ و نابودی پیش بردن است، به همین دلیل زیر این زمین خالی می‌شود، فرونشست اتفاق می‌افتد و حتی ریشه‌های گیاهان مقاوم هم هر چقدر گسترده باشد به رطوبت نمی‌رسد زیرا ما پیش‌تر از آن‌ها به زیرزمین رفته‌ایم و رطوبت را از آن‌ها سرقت کرده‌ایم، نتیجه این‌ها شوره‌زارهای روی زمین و تبدیل شدن به منطقه ریزگردخیز و خطرناک می‌شود.

از حفر چاه‌های جدید پرهیز و شیوه‌های نوین آبیاری جایگزین شود

آیت‌الله عابدینی بیان کرد: مسئولانی که تعهد ایمانی دارند حواسشان به این چیزها هست، اما مسئولینی که چنین تعهدی ندارند ممکن است با خود تصور کنند ما چند سال به این استان آمده‌ایم و می‌خواهیم برویم، مدام به دنبال چاه‌های نو هستند، در حالی که باید به فکر صرفه‌جویی باشند، دوران چاه زدن، غارت زمین و حق نسل آینده را خوردن تمام شد، الان متأسفانه ما این گرفتاری‌ها را داریم، مسئولین باید به این مسائل توجه داشته و مدیریت صحیحی داشته باشند و اهل بریز و بپاش نباشند.

وی افزود: متأسفانه برخی زمین‌ها را با آبیاری غرقابی آب می‌دهیم و موجب رشد علف‌های هرز می‌شود، این در حالی است که با همین میزان آب می‌توان چندبار آن زمین را آبیاری کرد و اجازه رشد و آب خوردن علف‌های هرز را هم نداد، باید بتوانیم کاری کنیم که چنین فرهنگی در میان مردم جا بیفتد، ما مدام نمی‌توانیم به کشاورز بگوییم تو چرا غرقابی می‌کنی، بلکه باید برای او نسخه جایگزین بنویسیم که اگر طبق آن رفتار کند موفق‌تر خواهد بود، برای مثال به او وام بدهیم، برای او تسهیلات ایجاد کنیم، فرهنگ‌سازی کنیم که جامعه به آن سمت و سو حرکت کند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در روایات موکداً آمده است «لَولاَ الخُبزُ ما صَلَّینا و لا صُمنا و لا أدَّینا فَرائِضَ رَبِّنا» یعنی اگر نان نبود، ما نماز نمى‌خواندیم و روزه نمى‌گرفتیم و واجب‌هاى پروردگارمان را انجام نمى‌دادیم، یعنی قوام عبادت‌های ما به نان بستگی دارد، وقتی ما متوجه اهمیت نان شویم می‌فهمیم به جای برخی محصولاتی که به آب زیاد نیاز دارند باید گندم کشت شود، بدون گندم نمی‌شود زندگی کرد، الان به خوبی متوجه اهمیت این قضیه می‌شویم، اکنون هند با جمعیت آن چنانی به‌شدت به دنبال خرید گندم است، شرایط سختی می‌شود که باید فکری به حال خودمان کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه باید خودکفایی در تولید گندم جدی گرفته شود، اظهار کرد: ما گندم همه بخش‌های کشور را محاسبه کنیم ببینیم قادر به تأمین گندم کشور هستیم یا خیر، این استعداد وجود دارد، اما باید مدیریت شود تا محصولی که کاشته می‌شود همانی باشد که باید کاشته شود و از زمین و آب بهره درستی برده شود.

وی خاطرنشان کرد: کار جهاد کشاورزی باعث استقلال و اعتماد ملی دینی مردم می‌شود، ما باید نان مردم را درست کنیم، عدالت ایجاد کنیم، با فساد مبارزه کنیم.

آیت‌الله عابدینی تاکید کرد: متأسفانه یک شرکت‌ تولیدی را خراب کرده‌اند تا ویلا درست کنند و چندین برابر این کارخانه‌ برای آن‌ها درآمد داشته باشد، یک‌جا هم می‌آیند زمین‌های کشاورزی را می‌بلعند و بهترین زمین‌های زراعی را برای ویلاسازی بر می‌دارند، درحالی‌که روبروی همین زمین‌ها کشاورزان می‌خواهند بیست متر سایبان درست کنند تا وسایلشان را بگذارند با مشکل مواجه می‌شوند، البته قانون صحیح است اما باید در همه موارد اجرا شود، این‌ها اعتماد مردم را به آتش می‌کشد و مردم را به دین بدبین می‌کند.

مدافعان سرسخت منابع طبیعی و باغات باشیم

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: اگر هر جا کار ما ناقصی دارد به خاطر اخلاصی است که نیاز بوده اما نداشته‌ایم و باید بیشتر حواسمان را جمع کنیم، یکی از مهم‌ترین کارهایی که اکنون می‌توانیم انجام دهیم این است که مدافعان سرسخت منابع طبیعی، زمین‌های زراعی و باغات بابرکت باشیم، هر کجا دست تعرضی به سمت آن‌ها دراز شد حتی تقسیم کار هم نکنیم و بگوییم همه متعلق به بیت‌المال است، به این‌ها دست برسانیم تا خسارت‌ها کمتر شود.

در ابتدای این دیدار رضا افلاطونی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گزارشی از اقدامات و برنامه های پیش رو ارائه کرد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول