شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹

استانها  /  خراسان رضوی

از اعلام آمادگی دادستانی تا بازگشایی در خانه ها به روی زائران رضوی/ مشهد یک پارچه شور خدمت

در بسته خبری امشب به جزئیات اخبار اعلام آمادگی دستگاه‌های استانی و شهری برای پذیرایی از زائران رضوی پرداخته شده است.

از اعلام آمادگی دادستانی تا بازگشایی در خانه ها به روی زائران رضوی/ مشهد یک پارچه شور خدمت

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر و فرارسیدن سالروز شهادت امام رضا علیه السلام خیل عظیم محبان اهل بیت علیهم السلام از راه های دور و نزدیک برای زیارت این امام رئوف راهی مشهد می‌شوند و ساکنان، نهادها و سازمان‌های مختلف شهربهشت نیز به میزبانی از این زائران پیاده می‌پردازند.

منزل هر مشهدی باید یک هتل، زائرسرا و مهمان‌سرا برای زائران باشد

مصطفی صفایی در خصوص اقدامات استانداری برای این ایام، گفت: اداره کل هماهنگی امور فرهنگی زائرین استانداری وظیفه هماهنگی بین دستگاه‌ها و ادارات مختلف را برعهده دارد.  ما هماهنگی لازم در خصوص ایجاد ایستگاه‌های صلواتی در 8 محور ورودی شهر مشهد را انجام دادیم.

سرپرست اداره کل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی افزود: برای زائران پیاده مبلغان روحانی می فرستیم که تبلیغ امور فرهنگی را انجام دهند. طرح‌ هر زائر، یک صفحه قرآن را نیز داریم که به نیت سلامتی و ظهور حضرت حجت(عج) برگزار می شود.

 وی ادامه داد: روضه‌خوانی، شبیه‌خوانی و برنامه‌های دسته‌جمعی وگروهی برای زائران پیاده در زمان استراحت آنها انجام می شود. ترویج فرهنگ میزبانی نیز در دستور کار ما قرار دارد تا مشهدی‌ها توجه ویژه‌تری در حوزه فرهنگ میزبانی برای زائران داشته باشند. کارهای فرهنگی بسیاری در حوزه فرهنگی زائران داریم که با هماهنگی ادارات مختلف و هماهنگی، ارتباط و تعامل بین ادارات مختلف، آستان قدس و شهرداری در شرف انجام آن هستیم.

سرپرست اداره کل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه «هر منزل ما مشهدی‌ها باید یک هتل، مهمان‌سرا و زائرسرا برای زائران باشد»، عنوان کرد: زیرساخت‌های مشهد سقف و اندازه‌ای دارد، تمام ارگان‌های دولتی به خصوص شهرداری و آستان قدس تلاش خود را می‌کنند که زیرساخت‌ها آماده شود. باید این فرهنگ را برای مشهدی‌ها ایجاد کنیم که زائران را مهمان خود تلقی کنند.

شهرداری به‌دنبال انجام فاخرترین اقدامات در استقبال از زائران پیاده است

شهردار منطقه هشت مشهد در جریان بازدید معاون زیارت و گردشگری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد از روند آماده‌سازی ایستگاه استقبال از زائران پیاده عرصه میدان شهدا اظهار کرد: اوج فعالیت‌های شهرداری در روزهای شهادت امام رضا(ع) و رحلت پیامبر است که انجام فاخرترین اقدامات در این ایام توسط شهرداری پیش‌بینی شده است.

علی شیرازی ادامه داد: براین اساس یکسری خیمه به نحو شایسته و مناسب آماده شده و خدمات مختلفی در حوزه‌های سلامت، اطلاع‌رسانی و فرهنگی برای زائران در نظر گرفته شده است.

ما حامی مردم در فعالیت‌های دهه پایانی صفر هستیم

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در خصوص اقدامات شورای شهر مشهد برای این ایام گفت: عمده اقداماتی که ما انجام می‌دهیم، جنبه حمایتی دارد و اجرا و تصدی امر بر عهده مردم بوده و هست.

احسان اصولی افزود: این مردم هستند که در طول تاریخ این رسالت را بر عهده داشتند و ما نقش خود را تسهیلگر و حامی می‌دانیم، در تقویت این موضوع مشارکت می‌کنیم و در اقداماتی که انجام می‌شود، تاکید بر مردمی بودن داریم و معتقد هستیم شکل مردمی فعالیت‌ها باید حفظ شود.

وی بیان کرد: ما خودمان را در کنار مردم و تسهیلگر اموری می‌دانیم که مردم برپا می‌دارند. بیشتر برنامه‌های ما حمایتی است، برنامه‌های فرهنگی مناسبتی نیز در این حوزه داریم اما در برپا داشتن نذورات و ایستگاه‌ها محور مردم بوده و ما و در کنارشان هستیم و کمک می‌کنیم.

آمادگی پلیس خراسان رضوی برای تامین نظم و امنیت سوگواری های دهه آخر صفر 

فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: در ایام دهه پایانی صفر خیل میلیونی زائران عزادار از سراسر ایران اسلامی و دیگر کشورهای مسلمان خود را به مشهد مقدس می‌رسانند تا در حماسه‌ای دیگر، سوگواری باشکوهی را برپا کنند. 

محمدکاظم تقوی افزود: به پشتوانه همکاری هوشمندانه و تعامل هدفمند سازمان‌های امدادی و خدمات‌رسان و همچنین همکاری مدیران هیأت‌های عزاداری و کاروان‌های پیاده و همگامی زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی ثامن الحجج امام رضا(ع) برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای تأمین و برقراری نظم و امنیت کامل این سوگواری‌های حماسی صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد:طرح های ویژه انتظامی و ترافیکی در دستور کار پلیس استان قرار دارد تا با استفاده از حداکثر توان خود به وظایف خطیری که برای تامین و برقراری نظم و امنیت زائران و مجاوران و کاروان‌های پیاده به نحو شایسته و مطلوب انجام وظیفه کند.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی اظهار کرد: از مردم عزیز انتظار داریم با خدمتگزاران خود در پلیس خراسان رضوی همکاری و هماهنگی لازم را داشته باشند.

لزوم آمادگی همه دستگاه‌های استان در میزبانی شایسته از زائران دهه آخر ماه صفر

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت: همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید با تمام توان آماده خدمت به زائران حضرت رضا(ع) باشند.

محمدحسین درودی بیان کرد: شعب کشیک در ایام پایانی ماه صفر جهت ارائه خدمات قضایی به مردم و به ویژه زائران، در کلیه دادسراهای شهرستان‌های استان و به‌ویژه مشهد مقدس فعال است.

وی متذکر شد: انتظار می‌رود دسته‌جات، هیأت‌های مذهبی، ایستگاه‌های صلواتی نسبت به رعایت ضوابط امنیتی، بهداشتی و ترافیکی اقدام و همکاری لازم را با مقامات انتظامی و امنیتی داشته باشند و شورای هیئات مذهبی، سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های مسوول نظارت بر فعالیت آنان را به طور مستمر در دستور کار قرار دهند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی ادامه داد: همین انتظار را نیز از دستگاه‌های امنیتی، انتظامی، شرکت ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان داریم که همکاری کامل با هیأت‌ها، دسته‌جات و ایستگاه‌های صلواتی را مانند سال‌های قبل داشته باشند.

درودی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های خدمات‌رسان از جمله شهرداری هم باید نسبت به ایجاد فضای آیینی متناسب و در شأن امام رئوف اقدام کند.

اعلام ویژه برنامه‌های معاونت اماکن متبرکه آستان قدس رضوی در دهه آخر صفر

سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در خصوص شیوه خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران گفت: در محدوده حریم و حرم رضوی دو برنامه شاخص اعم از خطبه شب شهادت حضرت رضا(ع) و شام غریبان طبق روال و سال‌های گذشته برگزار می‌شود.

مصطفی فیضی با بیان اینکه اقدامات گسترده‌ای در دو معاونت اماکن متبرکه و تبلیغات اسلامی آستان قدس مطابق دستور تولیت آستان قدس رضوی برای دهه آخر صفر در فضای حرم مطهر در نظر گرفته شده است، افزود: سیاه پوشی گسترده حرم مطهر و نیز برای نخستین بار پذیرایی در وعده‌های مختلف از زائران در ایستگاه‌های مستقر در حریم بارگاه منور رضوی از جمله برنامه‌های ما برای ایام شهادت امام هشتم(ع) و دهه آخر صفر است.

وی با اشاره به اینکه در این ایام دو هزار و 500 هیأت ثبت شده وارد شهر مشهد شده و به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند، بیان کرد: اهدای نذورات اعم از برنج و نمک متبرک را به این هیئات برای طبخ غذا برعهده داریم، همچنین خادمان حرم مطهر در مسیرهای مختلف خارج از شهر مثل قرارگاه ملک‌آباد، موکب‌های مردمی را جهت خدمت‌رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر مدیریت می‌کنند.

سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی درباره کیفیت حضور هیأت‌ها در داخل حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: به جز دستگاه‎های صوتی که امکان ورود ندارند و علم‌هایی که امکان تردد زائران را دشوار می‌کنند، حضور هیأت‌ها در دوربرگردان‌ها و صحن‌ها از جمله صحن انقلاب اسلامی بلامانع است.

فیضی گفت: مجموعه اماکن متبرکه در این ایام 50 ایستگاه خدمت‌رسانی دایر می‌کنند که 10 ایستگاه در ورودی‌های مشهد و 40 ایستگاه در داخل شهر وظیفه خدمت‌رسانی و اسکان زائران را در روزهای منتهی به ماه صفر برعهده دارند.

وی بیان کرد: طبق پیش‌بینی‌ها بیش از 800 هزار وعده پذیرایی صبحانه، نهار و شام در این ایام توزیع می‌شود.

سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی  به دیگر خدمات معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس اشاره کرد و گفت: همچنین در این ایام به مسافران کم بضاعتی که توانایی مالی برای اسکان در مهمانپذیرها یا محلی برای اقامت در مشهد ندارند و شب را در اطراف حرم مطهر رضوی می گذرانند، محل استراحت شبانه داده می‌شود.

فیضی افزود: به‌مناسبت شهادت حضرت ثامن الحجج(ع) و وفات رسول اکرم(ص) اماکن متبرکه رضوی با بیش از 3 هزار و 500 متر کتیبه و پرچم مزین و منقش به نام مبارک حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، به رنگ ماتم و عزا در می‌آید.

وی یادآور شد: اطعام زائران و خادمان در دهه پایانی آخر صفر در میهمانسرا به صورت روزانه انجام می‌شود و پیش‌بینی شده در این ایام بیش از 14 هزار و 800 نفر از خوان با برکت حضرت رضا(ع) متنعم می‌شوند.

انتهای پیام/ 70061

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول