دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۷

استانها  /  خراسان رضوی

رفع مشکلات زائران در مشهد نیازمند عزم ملی است

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به حضور میلیونی زائران از اقصی نقاط کشور و جهان در مشهد، به مشکلات پیش رو برای خدمت‌رسانی به این حجم بالا زائران اشاره کرد و گفت: رفع مشکلات زائران در حوزه اسکان، ترافیک اطراف حرم، پارکینگ و غیره نیازمند عزم ملی است.

رفع مشکلات زائران در مشهد نیازمند عزم ملی است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار استانداران و معاونین وزارت کشور که با حضور عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، با بیان اینکه تمام فضایل در معصومین(ع) به‌طور کامل وجود دارد، گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام علی بن موسی الرضا(ع) به رأفت شهرت دارند، امام رضا(ع) امامی است که پروردگار متعال به واسطه ایشان در روز قیامت خلق را از اندوه رهایی می‌بخشند.

تولیت آستان قدس رضوی امام رضا(ع) را واسطه رضایت خداوند از مخلوق معرفی کرد و افزود: اگر ما در مشکلات به ایشان مراجعه کنیم قطعا یاری و کمک می‌کنند و شکی در این امر نیست.

توطئه دشمن علیه ملت ایران شکست خورده است

وی با اشاره به توطئه دشمن از تحریم‌های اخیر علیه کشور و ملت ایران، اظهار کرد: دشمن با اعمال فشارها و تحریم‌های اقتصادی امید داشت موجب گسست اجتماعی، نافرمانی مدنی و یک شورش مردمی در کشور شود، که به لطف پروردگار متعال، عنایت امام زمان(عج)، هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب، تلاش مسؤولان و بصیرت مردم، دشمن به هیچ کدام از اهدافش نرسید و آن آقایی که می‌گفت «انقلاب اسلامی نمی‌تواند چهلمین سالگردش را ببیند» حالا خودش از صحنه محو شده است.

حجت‌الاسلام مروی ضمن بیان توفیقات ایران اسلامی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب، بیان کرد: ایران اسلامی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی سختی‌ها، مشکلات و دشواری‌های بسیاری را با سربلندی پشت سرگذاشته است، که به امید خدا امروز نیز با تلاش، کوشش، پیگیری، نوآوری و حرکت مسؤولان در راستای توصیه‌های رهبر معظم انقلاب، از این مرحله نیز با سربلندی، اقتدار، عزت و افتخار عبور می‌کنیم.

املاک آستان قدس به معنای نقدینگی بالا نیست

تولیت آستان قدس رضوی به تشریح مسائل و شرایط اقتصادی آستان قدس رضوی پرداخت و گفت: اینگونه شایع شده است که آستان قدس رضوی سرمایه و ثروت بسیاری دارد، گاهی گفته می‌شود «آستان قدس‎ با پولش می‌تواند نصف دولت یا کشور را اداره کند» و از این قبیل سخن‌ها که عده‌ای خواسته یا ناخواسته به آن می‌پردازند و پروبال می‌دهند، اما حقیقت آن است که این سخنان به هیچ عنوان صحیح نیست.

وی با بیان اینکه املاک آستان قدس رضوی نشان‌دهنده ایمان، اعتقاد و علاقه مردم به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است، افزود: آستان قدس رضوی به‌واسطه املاک و اراضی که مردم وقف آن کرده‌اند، دارایی زیادی دارد، اما این دارایی‌ها به معنای پول و نقدینگی بالا نیست، همانند دولت که دارایی بسیار زیادی دارد اما این دارایی‌ها در اغلب مواقع برای او آورده نقدی ندارند، به عنوان مثال تمام جنگل‌های کشور متعلق به دولت است، اما آیا این جنگل‌ها می‌تواند برای دولت نقدینگی بیآورد؟ آیا دولت می‌تواند این جنگل‌ها را بفروشد؟

استانداران نسبت به صیانت از موقوفات حساس باشند

حجت‌الاسلام مروی ضمن درخواست از استانداران استان‌های مختلف کشور برای توجه ویژه به صیانت از موقوفات، گفت: از استانداران درخواست می‎کنم نسبت به اموال آستان قدس و موقوفات حساسیت و اهتمام ویژه داشته باشند و با جدیت از حیف و میل آن جلوگیری کنند، زیرا دارایی‌ آستان قدس همین موقوفات و نذورات مردم است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: بسیاری از موقوفات آستان قدس وقف خاص هستند و شرعا حق دخل و تصرف در آن‌ها وجود ندارد و باید تنها در اموری خاص صرف شوند.

ساماندهی مشتاقان خدمت در کانون‌های مردم نهاد رضوی

وی با اشاره به بازنگری در خصوص دفاتر نمایندگی استانی، تصریح داد: بنای ما بر این است که مشتاقان خدمت به نام ثامن الحجج(ع) در سراسر کشور در قالب کانون‌های مردم نهاد با هدف خدمت‌رسانی به مردم به ویژه محرومان، ساماندهی شوند تا با اتکای به مردم ماندگار باشند و ما تصدی‌گیری نداشته باشیم و البته چون به نام امام رضا(ع) فعالیت می‌کنند و مرتبط با آستان می‌شوند حتماً نظارت بر آن‌ها داریم و حسب ضرورت به حمایت از آن‌ها هم توجه می‌کنیم.

حجت‌الاسلام مروی با تأکید بر رویکرد انقلابی کانون‌های مردم نهاد رضوی، گفت: همواره تأکید شده است که این کانون‌ها به هیچ عنوان حق ورود به مسائل جناحی و حزبی و تبدیل شدن به پاتوق جریان‌های سیاسی را ندارد، اما آنجا که مسئله دفاع از کشور، نظام، انقلاب، ولایت و ارزش‌ها در میان باشد همه وظیفه داریم به میدان بیاییم که این کانون‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

لزوم عزم ملی برای رفع مشکلات مشهد

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در استان خراسان رضوی همراهی، همدلی و همکاری بسیار خوبی در میان مسؤولان حول محور نماینده محترم ولی فقیه وجود دارد، اظهار کرد: از حیث همکاری مسؤولان و نهادهای مختلف شرایط بسیار خوبی در استان حاکم است و انصافاً هرگاه مسؤولان برای مشکلی به آیت‌الله علم‌الهدی مراجعه کردند، با سعه صدر، احساس مسئولیت و خیرخواهی از ظرفیت خودشان برای حل مشکلات استفاده کردند و این رویکرد خدمت‌رسانی به مردم و رفع مشکلات کشور حول محور نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها باید تقویت شود.

حجت‌الاسلام مروی با اشاره به این سخن امام خمینی(ره) که «مرکز ایران آستان قدس است.» اظهار کرد: حرم مطهر امام رضا(ع) دحو الارض مشهد است، مشهد به برکت وجود این بارگاه نورانی شکل گرفت و هنگامی به‌وجود آمد که وجود مقدس امام رضا(ع) در اینجا که یک باغ بود، مدفون شدند، بنابراین هر اقدام عمرانی، فرهنگی و اقتصادی که قرار است در مشهد انجام شود باید حول محور حرم مطهر رضوی باشد و ما نمی‌توانیم بین حرم و مشهد تفکیک و تفاوت قائل شویم.

وی با بیان برخی مشکلات و معضلات بافت فرسوده اطراف حرم، عنوان کرد: بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی با معضلات و مشکلات متعددی روبه‌رو است، که به هیچ عنوان در شأن این آستان نورانی نیست و با توجه به حجم بالای زائرانی که از تمام کشور و جهان به اینجا مشرف می‎شوند، حل مشکلات آن یک عزم ملی می‌طلبد.

تولیت آستان قدس رضوی مسئله حاشیه شهر مشهد، مشکلات پارکینگ و ترافیک اطراف حرم مطهر را از دیگر مواردی خواند که برای حل مشکلات آن‌ها نیاز به عزم ملی است.

حجت‌الاسلام مروی خاطرنشان کرد: آستان قدس رضوی نیز برای حل این مشکلات هر آنچه در توان داشته باشد انجام می‌دهد و همکاری با مسؤولان اجرایی و نهادهای دولتی را وظیفه خود می‌داند.

وی اضافه کرد: فراهم آوردن اسکان ارزان قیمت برای زائران از دیگر نیازهاست، آستان قدس زائر شهر و زائر سرای رضوی را احداث کرده است اما برای حل مشکل اسکان زائران کافی نیست و عزم ملی می‌طلبد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی با هدف خدمت‌رسانی به زائران در جاده‌های منتهی به مشهد و همچنین کاهش تصادفات ناشی از خستگی، 20 مجتمع بین راهی ساخته است که بنا داریم با توجه به نیاز مردم در سایر جاده‌ها و با همکاری و مشارکت استاندارها تعداد این مجتمع‌ها را به بیش از 100 مجتمع در جهت رفاه زائران افزایش دهیم.

حجت‌الاسلام مروی همچنین در این جلسه پیشنهاد تأسیس دفتر هماهنگی و همکاری آستان قدس رضوی با ستاد وزارت کشور و استانداری‌ها را در وزارت کشور مطرح کرد که وزیر کشور ضمن پذیرش آن، معاون هماهنگی وزارت کشور را به عنوان رابط اجرای این پیشنهاد معرفی کرد.

انتهای پیام/ 70051/و

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول