سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۳

استانها  /  خراسان رضوی

خودکفایی محرومان سیاست آستان قدس در امدادرسانی به نیازمندان است/ آغاز توزیع ۸۸۸ هزار بسته معیشتی در کشور

تولیت آستان قدس رضوی گفت: خودکفایی محرومان سیاست آستان قدس در امدادرسانی به نیازمندان است، بنابراین همه خادمیاران رضوی در استان‌‎های مختلف باید در راستای خودکفایی نیازمندان فعالیت کنند.

خودکفایی محرومان سیاست آستان قدس در امدادرسانی به نیازمندان است/ آغاز توزیع ۸۸۸ هزار بسته معیشتی در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در مراسم آغاز عملیات سراسری توزیع ۸۸۸ هزار بسته معیشتی توسط آستان قدس که به‌صورت ویدئو کنفرانس با کانون‌های خدمت رضوی سراسر کشور از حرم مطهر رضوی انجام شد، ضمن تشکر از تمامی خادمیاران رضوی فعال در این طرح، ابراز کرد: امیدواریم روزی آن‌چنان عدالت گسترده شود که در جامعه هیچ فقری وجود نداشته باشد و نیازی به این سفره‌های مهربانی نباشد.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: امیدواریم روزی تمام مردم عزیز ایران اسلامی از حداقل امکانات معیشتی برخوردار باشند و این سفره‌های مهربانی را در موضوعات و ساحت‌های دیگری پهن کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات معیشتی که به‌واسطه شیوع ویروس کرونا برای برخی از هم‌وطنانمان ایجادشده است، تصریح کرد: بیش از یک سال است که کشور گرفتار این ویروس منحوس شده و متأسفانه مشکلات معیشتی برای برخی از هم‌وطنان عزیز ما ایجادشده است، لذا در این شرایط خاص آستان قدس وظیفه خود می‌داند به میزان توان به کمک نیازمندان بشتابد و به میزان مقدورات برای رفع نیازهای اولیه آن‌ها اقدام کند، اما سیاست اصلی ما کاهش فقر است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی یادآور شد: به عبارتی باید به‌جای ماهی دادن به احسان‌جویان ماهیگیری بیاموزیم، بنابراین همه خادمیاران رضوی در استان‌‎های مختلف باید در راستای خودکفایی نیازمندان فعالیت کنند.

وی ابراز کرد: شرایط امروز جامعه ما به‌واسطه شیوع ویروس کرونا، شرایطی استثنایی است که باید همه برای رفع مشکلات وارد میدان شویم، اما در شرایط عادی سیاست اصلی ما ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی برای خودکفایی احسان جویان است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به آیات ابتدایی سوره مبارکه بقره اشاره و ابراز کرد: خداوند متعال در این آیات به بیان اوصاف متقین می‎پردازد و ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق درراه خداوند، ایمان به انبیا و یقین داشتن به آخرت را از ویژگی‌های آن‌ها معرفی می‌کند.

وی بابیان اینکه در قرآن کریم پس از اقامه نماز موضوع انفاق درراه خدا مطرح‌شده است، اظهار کرد: در تمام موضوعات ازجمله انفاق باید نگاه توحیدی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به روایت «الخَلقُ عِیالُ الله» از پیامبر گرامی اسلام، عنوان کرد: بر اساس این روایت نبی مکرم اسلام(ص) تمام خلق عیال خداوند هستند، پس گرامی‌ترین خلق به درگاه خداوند کسی است که به عیال خدا سود بیشتری می‌رساند و به دنبال رفع نیازهای مردم است.
وی اضافه کرد: برخورداری‌های معیشتی یکی از مصادیق رزق خداوند است؛ اعتبار، آبرو، استعداد، هوش و تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌های انسانی از دیگر مصادیق رزق الهی هستند که انسان می‌تواند از آن‌ها در راستای کمک به نیازمندان استفاده و آن‌ها را درراه خدا انفاق کند.

تولیت آستان قدس رضوی بابیان اینکه یکی از حکمت‌های ماه مبارک رمضان آشنایی توانگران با طعم گرسنگی و تشنگی برای درک شرایط فقراست، عنوان کرد: کسی که درد نیازمندان را درک نکرده باشد نمی‌تواند از محرومان دستگیری کند، یکی از خیرات مهم در ماه مبارک رمضان دستگیری از مستمندان، فقیران و درماندگان است و روزه‌ها و عبادات خود در این ماه مبارک را باید با این معارف کامل کنیم.

وی بر لزوم حفظ حرمت و احترام در کمک‌رسانی‌ها و حمایت‌ها از اقشار آسیب‌پذیر و نیازمند جامعه تأکید و بابیان اینکه اهدای اجناسی که انسان‌دوست دارد به نیازمندان موجب بهره‌مندی آدمی از خیر کثیر الهی است، اظهار کرد: در امدادرسانی به نیازمندان باید از آبرو و عزت آن‌ها مراقبت شود، مبادا کمکی با نگاه تحقیرآمیز صورت پذیرد زیرا خداوند بر ما منت گذاشته که بتوانیم از محرومان دست‌گیری کنیم و ازاین‌جهت ما مدیون نیازمندان هستیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی بابیان اینکه در اجناس اهدایی به نیازمندان باید به کیفیت و مرغوب بودن کالاها دقت شود، عنوان کرد: یکی از جنبه‌ها رعایت حرمت و کرامت محرومان نوع اجناس اهدایی به این افراد است، لذا در تهیه بسته‌های معیشتی باید بهترین اجناس و کالاها مورداستفاده قرار بگیرد.

وی تحقیر نیازمندان را گناهی بزرگ و موجب غضب الهی دانست و بابیان اینکه اهدای ارزاق و مواد غذایی نامطلوب و باکیفیت پایین به نیازمندان رنج آن‌ها را بیشتر می‌کند، تصریح کرد: این طرح اهدای بسته‌های ارزاق به نیازمندان کشور بانام امام رضا (ع) و توسط خامیاران رضوی انجام می‌شود، لذا باید سیره ائمه اطهار (ع) و به‌ویژه حضرت رضا (ع) نیز در اعمال، رفتار، گفتار، تهیه مواد غذایی و تمام مراحل اجرای این طرح مشهود باشد.

تولیت آستان قدس رضوی محبت قلبی نسبت به ائمه اطهار (ع) را موجب تبعیت، همرنگی و همراهی مردم با معارف این حضرات دانست و گفت: خادمیاران رضوی باید برای ایجاد محبت حضرت رضا (ع) در دل‌های مردم تلاش کنند که یکی از راه‌های تحقق این مهم احسان همراه باکرامت به نیازمندان است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی اجرای این طرح را در راستای لبیک به‌فرمان رزمایش کمک به نیازمندان مقام معظم رهبری دانست و عنوان کرد: بنای خیر مواسات و دستگیری از نیازمندان را رهبری معظم در قضیه کرونا گذاشتند و لبیک خادمان و خادمیاران رضوی به این فرمان ولی‌فقیه زمان و نایب امام زمان (عج) بسیار ارزشمند است.

آغاز عملیات توزیع ۸۸۸ هزار بسته معیشتی میان نیازمندان کشور

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی هم در این مراسم اظهار کرد: در راستای عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص رزمایش مواسات و همدلی و باهدف اجرای دستورات تولیت آستان قدس رضوی در این حوزه، چهارمین مرحله از طرح «سفره‌های مهربانی» در سراسر کشور آغازشده و تا آغاز دهه کرامت، ۸۸۸ هزار بسته معیشتی برای اهدا به نیازمندان و محرومین آماده خواهد شد.

محمدحسین استادآقا افزود: در قالب این طرح ۱۱۱ هزار نفر از خادمیاران سراسر کشور، هر یک مسئولیت تأمین ۸ بسته معیشتی ۵۰۰ هزارتومانی را عهده‌دار شده‌اند که توسط خود آن‌ها و با همکاری خیران عاشق امام رضا(ع) به‌عنوان یاوران رضوی، تهیه خواهد شد.

استادآقا تصریح کرد: خیران گران‌قدر سراسر کشور برای مشارکت در این طرح معنوی، می‌توانند از طریق واریز هزینه هر بسته به‌حساب دبیرخانه کانون‌های خدمت رضوی در هر استان، تهیه و تحویل اقلام معیشتی به دبیرخانه کانون‌های خدمت رضوی و یا با شماره‌گیری کد #۸* و انتخاب عدد ۵ وجه خود را به‌صورت آنلاین واریز و در این امر خیر سهیم شوند.

به گفته او، این بسته‌های معیشتی شامل مواد غذایی اساسی ازجمله برنج، روغن، رب، ماکارونی و حبوبات  است.

 شناسایی ۵۵۰ هزار خانواده نیازمند دارای اولویت

استادآقا همچنین با اشاره به تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم شناسایی دقیق نیازمندان سراسر کشور گفت: در این راستا و با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره)، ۵۵۰ هزار خانواده نیازمند دهک یک در استان‌های مختلف کشور که در صف حمایت کمیته امداد قرار دارند، شناسایی‌شده‌اند و هدف اول توزیع بسته‌های معیشتی طرح سفره‌های مهربانی خواهند بود.

وی افزود: این طرح تاکنون با تأمین ۹۰ میلیارد تومان کمک حمایتی در ۲۸ استان آغازشده و تا دهه کرامت امسال ادامه خواهد داشت.

اهدای ۳۴۰ هزار بسته معیشتی در سال ۹۹

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی به نتایج اجرای سه مرحله اول طرح سفره‌های مهربانی نیز اشاره و اظهار کرد: در طول سال ۹۹ طرح «سفره مهربانی۱» در سه استان سیل‌زده کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان اجرا و ۹۰ هزار بسته معیشتی به محرومان اهدا شد.

همچنین در دومین مرحله طرح، ۱۸۰ هزار بسته و در سومین مرحله نیز۷۰ هزار بسته با مشارکت ۳۱ میلیارد تومانی آستان قدس و حدود ۴۰ میلیارد تومانی دفاتر خادمیاری استان‌ها تهیه و توزیع شد.

انتهای پیام/ ۷۰۰۴۲

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول