اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  خراسان رضوی

روایتی از سوغات شفابخش مشهد؛ اینجا برکت و شیرینی سفره‌های زائران امام مهربانی‌ها بسته‌بندی می‌شود

معدن طلا شاید نسبت به اینجا ارزش مادی چندین برابر داشته باشد اما در این کنج سوت و کور حرم انیس النفوس دارد طلایی استخراج می‌شود که دل و جان هر زائری را صفا می‌دهد و برکت و شیرینی سفره‌های مومنین می‌شود.

روایتی از سوغات شفابخش مشهد؛ اینجا برکت و شیرینی سفره‌های زائران امام مهربانی‌ها بسته‌بندی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، کریم در خانه‌اش اسباب لطف و عطایش را جوری فراهم می‌کند که هیچ سائلی دست خالی نرود و تنها به دنبال بهانه است که ببخشد و عنایت کند، طریقش مشخص نیست، مانند همان طبیبی که به تناسب بیمارش نسخه‌های گوناگون می‌پیچد.

در خانه امام غریبان هم که سجیه‌اش کرم است، بساط گسترده‌ای برای بخشش و عنایات بی‌شمار پهن شده است، به یکی، از کیلومترها دورتر عطا می‌کند و به دیگری می‌گوید بیا تا شفایت دهم، یکی با آب سقاخانه شفا می‌گیرد و دیگری را نبات متبرک زنده می‌کند و همه این‌ها تنها بهانه‌های عطای سلطان طوس است.

در دهه کرامت این خوان عطا از همیشه گسترده‌تر است و یکی از سوغات اصلی مشهد که نبات است این روزها در دست هر زائر و مجاوری که به حرم می‌آید دیده می‌شود، به قول شاعر «چیست تازه برات؟ ای حافظ!/ گر بگیری برات مشهد را/ عشق شاخه نبات جای خودش/ امتحان کن نبات مشهد را».

برایم جالب بود که این نمک و نبات متبرک کجای این صحن و سرا بسته‌بندی می‌شود، چند روزی پیگیر هماهنگی‌ها بودم تا بالاخره همه چیز جور شد تا برویم به قسمت بسته‌بندی اماکن متبرکه آستان قدس رضوی، با کلی پرس‌وجو در قسمت پارکینگ حرم بالاخره به کارگاهی رسیدیم که شاید در نگاه اول اصلا فکرش را هم نمی‌کردم که این حجم زیاد نبات و نمک در اینجا بسته‌بندی ‌شود.

با ترس از پله‌های کارگاه بالا رفتم و رسیدم به جایی که در آن به قول مسئولش طلا استخراج می‌کنند، محسن علیشاهی طوسی، مسئول بخش صحافی و بسته‌بندی اماکن متبرکه آستان قدس رضوی است، پیرمردی که به گفته خودش بعد از دفاع مقدس از سال ۷۰ خادم افتخاری این آستان شده و شغلش آزاد است، می‌گوید: پدرم و پدربزرگم هم خادم آقا بوده‌اند و الآن هم فرزندانم و عروس و دامادم در بخش کفشداری و خادمیاران رضوی، خادم افتخاری آقا هستند.

آقای علیشاهی به غیر از این مسئولیت در کفشداری هم خدمت می‌کرده و از خاطراتش درباره نبات متبرکی که در کفشداری‌ها به زائران می‌دادند، می‌گوید: یک روز در کفشداری مشغول خدمت بودم که خانمی که از اهالی اصفهان بود، آمده بود و گریه می‌کرد و می‌گفت ما از خدام نبات متبرک گرفته بودیم، مریضی در اصفهان داشتیم که باید تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت، قبل اینکه وارد اتاق عمل شود بدون اینکه کسی متوجه شود تکه‌ای نبات متبرک را در دهانش گذاشتم، در اتاق عمل متوجه شدند که حالت‌هایی که قبلا بر اثر بیماری داشته دیگر ندارد، بعد کادر درمان کنجکاو شدند که چه اتفاقی افتاده و من گفتم که این کار را انجام داده‌ام.

مسئول بخش صحافی و بسته‌بندی اماکن متبرکه آستان قدس رضوی از عنایت امام مهربانی‌ها نسبت به خود هم بیان می‌کند: یک روز در خانه‌مان از درخت خرمالو بالا رفته بودم تا میوه بچینم که از پشت روی زمین افتادم، همسرم می‌گفت هر چه صدایت می‌زدیم نمی‌شنیدی و فقط نگاه می‌کردی، پیش چهار دکتر متخصص رفتیم و همه آن‌ها گفتند که ۲ تا ۳ ماه بیشتر زنده نمی‌مانم، حتی تهران رفتیم و گفتند لخته خون داخل مغز شده و خوب نمی‌شود اما نهایتا در بیمارستان رضوی سرم را شکافتند و لخته خون را برداشتند و الحمدلله خوب شدم، یکی از دوستان که به ملاقاتم آمد از خوابی که دیده بود برایم تعریف کرد و متوجه شدم که مورد عنایت حضرت رضا(ع) قرار گرفته‌ام.

او درباره خدامی که در بخش بسته‌بندی اماکن متبرکه مشغول خدمت هستند، اظهار می‌کند: نیروهای این بخش با وضو کار را شروع می‌کنند، برنامه مداحی و دعا و صلوات را نیز در زمان استراحت و در زمان کار داریم.

علیشاهی طوسی می‌افزاید: نیروهای ما از ساعت ۷ صبح تا ۶ عصر مشغول به‌کار هستند، این بخش چهار نیروی رسمی و قراردادی دارد و هشت نفر نیز از بخش صحافی به کمک ما می‌آیند، با توجه به شیوع کرونا کتاب در حرم استفاده نمی‌شود به همین خاطر خدام بخش صحافی به این بخش آمده‌اند.

مسئول بخش صحافی و بسته‌بندی اماکن متبرکه آستان قدس رضوی  درباره تعداد بسته‌بندی نبات و نمک متبرک در ایام دهه کرامت می‌گوید: در دهه کرامت روزانه به طور متوسط ۱۵ هزار بسته نبات و ۱۲ هزار بسته نمک متبرک بسته‌بندی می‌کنیم.

او درباره دیگر خدمات این بخش عنوان می‌کند: کارگاه ما برای بسته‌بندی خرما در ماه مبارک رمضان مجهز به سردخانه است و در ماه رمضان امسال ۶۰ تن خرما برای افطاری ساده بسته‌بندی کردیم، همچنین برای بسته‌های معیشتی که آستان قدس رضوی بین نیازمندان توزیع می‌کرد نیز بسته‌های حبوبات را نیز بسته‌بندی کرده‌ایم.

علیشاهی طوسی ادامه می‌دهد: در این قسمت برای بخش کفشداری هم پلاستیک تولید می‌کنیم، این دستگاه برای اولین بار در ایران ساخته شده و جزو خدمات خود خدمتی است که به زائران ارائه می‌دهیم، روزانه ۱۰ رول هزار و ۵۰۰ تایی پلاستیک برای کفشداری تولید می‌کند.

مسئول بخش صحافی و بسته‌بندی اماکن متبرکه آستان قدس رضوی درباره تخصص خود می‌گوید: تخصصم در بخش صنعت است و اگر دستگاه‌ها نیاز به تعمیر داشته باشند خودم آن‌ها را تعمیر می‌کنم.

با اینکه خیلی دوست دارم بیشتر در خدمت این پیرغلام امام رضا(ع) باشم و از تجربیات و دیده‌هایش بشنوم، اما به همین خاطره او در زمان خدمت در کفشداری رضایت می‌دهم، او تعریف می‌کند: زمانی که در کفشداری خدمت می‌کردم یک مرد سیاه‌پوست از اهالی آفریقا با چشم‌های گریه‌آلود کفش‌هایش را به ما داد و ما هم در همین فاصله‌ای که برای زیارت به سمت روضه منوره رفته بود، کفش‌هایش را برایش تمیز کردیم، وقتی برگشت و این کار ما را دید چون از ما توقع نداشت، منقلب شد و زائران دیگر هم تحت تاثیر حال او قرار گرفته‌ بودند و گریه می‌کردند، در همین حین مداحی هم آمد و شروع به روضه‌خوانی کرد و فضای معنوی خاصی ایجاد شد.

به گمانم آقای علیشاهی و خدامی که عمری در کنار امام رئوف موی سپید کرده‌اند همان گنج‌های بی‌نظیر این بارگاه نورانی هستند، گنج‌هایی که باید تا هستند قدر و قیمت گنجینه خاطرات و وجودشان را دانست.

می‌گویند با هر که همنشین شوی رنگ او را می‌گیری، این پیرغلام علی بن موسی الرضا(ع) نیز ما را دست خالی بدرقه نکرد و قبل از خداحافظی هدیه‌ای به تبرک داد.

معدن طلا شاید نسبت به اینجا ارزش مادی چندین برابر داشته باشد اما در این کنج سوت و کور حرم انیس النفوس دارد طلایی استخراج می‌شود که دل و جان هر زائری را صفا می‌دهد و برکت و شیرینی سفره‌های مومنین می‌شود. 

=================
گزارش از: فریده خسروی
=================

انتهای پیام/ ۷۰۰۵۱/س

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول