دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶

استانها  /  سمنان

گردشگری؛ یکی از ۸ اولویت اصلی استان سمنان

گردشگری یکی از هشت اولویت اصلی استان سمنان در سال جاری بوده و مهم‌ترین راه برای رونق این استان محسوب می‌شود.

گردشگری؛ یکی از ۸ اولویت اصلی استان سمنان

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حشمت‌الله عسگری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان امشب در سمینار توسعه گردشگری استان سمنان اظهار کرد: گردشگری یکی از هشت اولویت اصلی استان سمنان در سال جاری بوده و مهم‌ترین راه برای رونق استان است.

وی تصریح کرد: پروژه‌های محرک گردشگری استان سمنان شناخته شده و مشغول شناسنامه‌دار کردن آنها هستیم و پس از این مرحله، کار تکمیل زیرساخت‌ها برای حضور سرمایه‌گذار نیز انجام می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان اضافه کرد: گردشگری می‌تواند محرک سایر بخش‌ها نیز باشد؛ نیاز است ضمن همکاری همه دستگاه‌ها برای رونق پروژه‌های گردشگری، از موازی کاری و عدم هماهنگی بین بخشی نیز پرهیز شود.

عسگری ادامه داد: در صورت فعال شدن بخش گردشگری منبع درآمدی مهم در استان سمنان مهیا می‌شود؛ توجه به گردشگری تنها با هدایت منابع استانی و مالی ممکن می‌شود.

وی بیان کرد: ظرفیت‌های گردشگری شهر سمنان کم‌نظیر است و باید این ظرفیت‌ها به گردشگران به‌درستی معرفی شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ادامه داد: گردشگری فعال‌کننده سایر بخش‌هاست و پیوندهای محکمی با بخش‌های قبل و بعد از خودش دارد؛ با فعال شدن بخش گردشگری قطعاً سایر بخش‌ها هم تقویت می‌شوند.

عسگری گفت: حوزه گردشگری در قلب یک پیکره و یک منظومه نیست؛ برنامه‌ها باید هدفمند و منسجم و زنجیروار باشند تا به‌طور کلی اهداف توسعه‌ای بخش گردشگری در استان محقق شود.

وی تصریح کرد: برنامه‌های گردشگری در استان سمنان باید پکیج‌محور باشند؛ پراکنده‌کاری یکی از عیوب این حوزه است. استان سمنان یکی از مسیرهای پرتردد مشهد مقدس است و باید از این ظرفیت جذب گردشگری در راستای رونق اقامتگاه‌ها و هتل‌ها و ... بوم‌گردی‌ها استفاده کافی برده شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان افزود: زائران برای سفر خود سالی یک‌بار هزینه می‌کنند و باید امکانات مناسب در اختیار آنها قرار داده شود. فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در قالب فراخوان‌های مکرر معرفی شوند تا افراد در خصوص این پروژه‌ها طرح خود را ارائه دهند.

عسگری اضافه کرد: شهرداری سمنان پیگیری کند تا هر هفته یک فرصت سرمایه‌گذاری معرفی شده و بیلبوردها و رسانه‌ها نسبت به معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

وی ادامه داد: استارتاپ‌ها نقش مؤثری در توسعه گردشگری دارند؛ باید از ظرفیت استارتاپ‌ها و رویدادهای گردشگری استفاده شود و در همین راستا، بزرگ‌ترین فضای کار اشتراکی برای استارتاپ‌ها و کارآفرینان این حوزه با همکاری شهرداری ایجاد شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان افزود: از اماکن و ظرفیت‌های موجود استفاده حداکثری شده و به سرمایه‌گذاران هرچه سریع‌تر واگذار و تعیین تکلیف شود و نباید برخی از فضاهای قدیمی شهر بدون‌استفاده بماند.

عسگری اضافه کرد: گردشگری محور اصلی فعالیت‌های شهرداری باشد؛ از ظرفیت‌های مالی و بودجه‌های اختصاص‌یافته به نفع گردشگری استفاده شود.

وی افزود: بافت قدیمی شهر فرصت است؛ از طرح بازسازی بافت‌های فرسوده به نفع گردشگری استفاده شود و تجمیع پلاک‌ها و یکپارچه‌سازی در دستور کار قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ادامه داد: نگاه به سودآوری در حوزه گردشگری باید تغییر کند و از برخی نفع و ضرر در طرح‌های گردشگری چشم‌پوشی شود. مدیریت استان در موضوع توسعه گردشگری عزمش را جزم کرده است و می‌طلبد تا همه دستگاه‌ها از ظرفیت‌های خود در راستای توسعه گردشگری بهره گیرند و همراه شوند و از نگاه سرسختانه بپرهیزند.

عسگری تصریح کرد: محدودیت منابع در استان وجود ندارد؛ از محل پرداخت تسهیلات ستاد تسهیل، صندوق توسعه ملی، تسهیلات اشتغال روستایی و سایر منابع موجود منابع مالی برای سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری تأمین خواهد شد.

وی گفت: در راستای تحقق شعار توسعه گردشگری در استان سمنان از معبر به مقصد ضرورت ایجاد یک معبر خوب حائز اهمیت است تا استان سمنان بتواند به هدف گردشگری به‌عنوان مقصد تبدیل شود.

مرمت ۱۰ خانه تاریخی در سمنان

سیدمحمد ناظم‌رضوی، شهردار سمنان نیز در سمینار توسعه گردشگری در استان سمنان اظهار کرد: این هم‌اندیشی برای شناخت ظرفیت‌های گردشگری استان و شهرستان سمنان و شناخت راهکارها برای رونق این صنعت و آسیب‌شناسی از گردشگری در استان انجام شده است.

وی تصریح کرد: باورپذیری و شناخت کافی و اعتماد به ظرفیت‌های موجود در راستای توسعه گردشگری در استان باید تقویت شود؛ چراکه هنوز برخی از مردم سمنان هنوز بر ظرفیت‌های شهر شناخت کافی ندارند.

شهردار سمنان ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری با استفاده از سرمایه‌گذاران منطقه و بومی باید مورد توجه قرار گیرد.

ناظم‌رضوی گفت: برنامه شهرداری سمنان در ایام نوروز این بود که شهر سمنان را به مردم این شهر بیشتر بشناسانند و در این راستا، باغ‌گردی به‌عنوان یکی از برنامه‌های شهرداری سمنان با هدف شناساندن شهر سمنان و بهره‌گیری مردم از فضاهای باغی و بوستان‌ها و طبیعت شهر توسط شهرداری سمنان دنبال شد.

وی تصریح کرد: در راستای بهسازی و بازسازی بناهای تاریخی بافت قدیمی شهر و بهره‌گیری از این اماکن و بناها به‌عنوان اماکن بوم‌گردی، شهرداری سمنان تحقق اهداف توسعه گردشگری شهر سمنان برای سرمایه‌گذاران در حوزه گردشگری فرش قرمز پهن نموده و حمایت‌های لازم را نیز انجام داده است.

شهردار سمنان گفت: ۱۰ خانه تاریخی در استان سمنان مرمت و بهسازی شده و آماده بهره‌برداری است؛ استفاده از تجربیات شهرهایی مانند یزد و کاشان که در زمینه جذب گردشگر اقدام کرده‌اند، در دستور کار قرار دارد و در این راستا بازدیدهایی توسط کارشناسان انجام شده است.

ناظم‌رضوی افزود: نسبت به مرمت تعدادی ابنیه و تبدیل آن به موزه اقدامات لازم صورت گرفته است. با توجه به اینکه تقسیم آب در باغات از جاذبه‌های خاص محسوب می‌شود، در یکی از بناهای قدیمی شهر سمنان موزه تخصصی آب استان سمنان با چینش ادوات آب‌رسانی افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: بازشناسی فرصت‌های گردشگری شهر سمنان و باغ‌راه‌ها و اماکن تاریخی و امامزادگان در دستور کار قرار دارد. صنایع‌دستی هویت ملی ماست و توجه به این امر در راستای توسعه گردشگری یکی از ضروریات محسوب می‌شود.

شهردار سمنان ادامه داد: تقسیمات سیاسی در حوزه گردشگری مصداق ندارد و نباید استان سمنان در دستخوش این بحث قرار گیرد؛ چرا گردشگری مقوله به‌هم‌پیوسته است و این امر در ادبیات اداری کار حوزه‌هایی که در حوزه گردشگری قدم برمی‌دارد سایه می‌اندازد.

ناظم‌رضوی بیان کرد: برنامه ما شناساندن ظرفیت‌های گردشگری شهرستان سمنان به مردم و گردشگران است و شهرداری سمنان آماده همکاری برای تبدیل شدن خانه‌های تاریخی شهر به مکانی برای جذب گردشگر است.

وی افزود: استان سمنان از ظرفیت‌های خوب حمل‌ونقل در بخش‌های ریلی، زمینی و هوایی برخوردار بوده که نیاز است از این ظرفیت برای جذب گردشگر در هر شهرستان استفاده بیشتری شود.

شهردار سمنان ادامه داد: شهرستان سمنان جز هفت شهر کاندیدای انتخاب شهر دوستدار کودک در کشور است و برای توسعه این ظرفیت باید همه دستگاه‌ها با یکدیگر در بخش گردشگری هماهنگی بیشتری داشته باشند.

ناظم‌رضوی گفت: گردشگری لزوماً شرح وظایف و خدمات میراث فرهنگی نیست، بسیاری از نهادها می‌توانند فعالیت‌های خود را با رویکرد توسعه گردشگری برنامه‌ریزی کنند.

انتهای پیام/2249/م/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول