دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴

استانها  /  سمنان

کاهش ۶۰ درصدی ثبت‌نام‌ها در دوره پیش‌دبستانی

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی ثبت‌نام‌ها در دوره پیش‌دبستانی گفت: طرحی با عنوان آموزش ویژه پیش‌دبستانی‌ها آماده‌شده و به‌زودی ارائه می‌شود.

کاهش ۶۰ درصدی ثبت‌نام‌ها در دوره پیش‌دبستانی

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، محمد دستورانی عصر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان سمنان در سالن یادگار امام استانداری سمنان اظهار کرد: شعار راهبردی «آموزش و پرورش برای همه» با تأکید بر آموزش حضوری و رعایت و سلامت همکاران و دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری در دستور کار قرار دارد.

او گفت: راه‌اندازی سامانه الکترونیکی ثبت‌نام دانش‌آموزان یکی از اقدامات این اداره کل در استان با توجه به زیست‌بوم جدید زیستن با کرونا بود که در سال تحصیلی جدید به‌منظور سهولت دانش‌آموزان و والدین انجام شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: حدود سه میلیارد تومان اعتبار در سه مرحله برای خرید اقلام بهداشتی در بین مدارس و ادارات به‌عنوان پیش‌اقدام مقابله با کرونا توزیع شد تا رعایت پروتکل‌ها در سطح مدارس استان محقق شود.

دستورانی بیان کرد: ۳۲۰ میلیون تومان تجهیزات ورزشی انفرادی نیز برای سال تحصیلی جدید برای مدارس استان خریداری شد تا دانش‌آموزان بتوانند به‌صورت انفرادی ورزش کرده و سلامت روان و جسم دانش‌آموزان نیز مورد تهدید قرار نگیرد.

او با بیان اینکه در تمام دوره‌های تحصیلی ثبت‌نام کامل و حتی بیشتر از سال قبل انجام شد، گفت: از ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفری که باید در پیش‌دبستانی ثبت‌نام می‌کردند، با کاهش بالغ بر ۶۰ درصدی، سه هزار نفر ثبت‌نام شدند که طرحی با عنوان آموزش ویژه پیش‌دبستانی‌ها آماده‌شده و به‌زودی ارائه می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: در دوره ابتدایی، ۶۶ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز ثبت‌نام شدند و در پایه اول نیز ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر در مدارس استان نسبت به ثبت‌نام اقدام کردند.

دستورانی اضافه کرد: ۳۰۰ دانش‌آموز از پایه نهم تا دهم نسبت به ثبت‌نام در مدارس اقدام نکردند که رصد و پیگیری برای بازگرداندن این عزیزان به مدارس و مدار تحصیل در دستور کار است.

او گفت: ساماندهی شهریه مدارس غیردولتی به‌گونه‌ای که اکثراً نرخ‌ها ثابت یا با رشد حداقلی باشد، انجام شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان افزود: طبق آمار، حدود پنج هزار نفر از دانش‌آموزان گوشی و تبلت ندارند؛ برای فرزندان ۱۶ هزار فرهنگی و بازنشسته آموزش و پرورش قراردادی برای خرید گوشی منعقد شده است.

دستورانی بیان کرد: پیگیری تخصیص ۵۲۵ تسهیلات پنج میلیون تومانی برای خرید تبلت و گوشی برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت‌ توسط استانداری سمنان در حال انجام است.

او گفت: ۱۶۰ میلیون تومان نیز از محل صرفه‌جویی و کمک خیران برای خرید گوشی و تبلت برای دریافت آموزش غیرحضوری توسط دانش‌آموزان جمع‌آوری شده و در دست اقدام است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: خرید ۳۰۰ تبلت نیز توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) استان برای دانش‌آموزان زیرپوشش در نظر گرفته شده و در حال اقدام است.

دستورانی بیان کرد: ۱۳۶ هزار نفر ساعت دوره آموزشی با توجه به زیست‌بوم جدید و رعایت پروتکل‌ها با اولویت سربازمعلمان، دانشجومعلمان و نیروهای خدماتی انجام شد.

او گفت: تمام مدارس استان سمنان با همکاری دستگاه‌های متولی امر، به اینترنت متصل شدند و برای ۶۰۰ مدرسه نیز بستر دسترسی به سامانه ملی اطلاعات فراهم شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: بخشنامه پرسش مهر رئیس‌جمهوری و استاندار سمنان در استان ارسال شده و پوستر آن در حال تهیه است و کتاب پرسش مهر سال قبل نیز در حال نهایی شدن بوده و به‌زودی ارائه می‌شود.

دستورانی گفت: ۵۲ درصد کلاس‌ها در این مدت به‌صورت حضوری برگزار شد که ۲۲ درصد دانش‌آموزان به‌صورت حضوری آموزش دریافت کردند و ۷۸ درصد نیز از طریق شاد، تلویزیون و درس‌نامه آموزش دیدند که عمدتاً دانش‌آموزان روستایی هستند.

او گفت: پیشنهاد داریم تا برای وصل بودن حلقه ارتباطی با دانش‌آموزان، حضور مستمر کادر آموزشی در مدارس و برگزاری کلاس‌های حضوری در مناطق با تعداد دانش‌آموز محدود ادامه داشته باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: آموزش غیرحضوری و در فضای مجازی آموزشی، با عمق بسیار کم بوده و نرخ تأثیر آن بالغ بر ۲۰ درصد است.

دستورانی بیان کرد: بالغ بر یک هزار بازدید از مدارس استان و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام کرونا صورت گرفته است که در آینده نیز به‌صورت مستمر ادامه می‌یابد و در مدارس استان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی بالای ۹۰ درصد است.

او گفت: طرح کوچ در معاونت تربیت‌بدنی و سلامت با عنوان کنترل وزن و چاقی و همچنین فعالیت‌های پرورشی در فضای مجازی در حال انجام است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: مسابقات کشوری قرآن کریم نیز در سال تحصیلی جاری به آموزش و پرورش استان واگذار شده که به‌احتمال فراوان به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

دستورانی افزود: شاد یک ابربرنامه بومی و افتخار ملی با ۱۵ میلیون کاربر است که طراحی، تحلیل و پیاده‌سازی این شبکه بزرگ آموزشی به‌صورت توأمان انجام شد و طبیعتاً با مشکلاتی همراه است که با تحقق تعهدات، مشکلات کاهش خواهد یافت.

او گفت:‌ معلمان به‌صورت ۱۰۰ درصدی و دانش‌آموزان نیز به‌صورت ۹۰ درصدی به‌صورت آنلاین در شبکه شاد حضور دارند که ۱۰ درصدی که امکان آنلاین ندارند، نیز می‌توانند به‌صورت آفلاین مطالب آموزشی را دریافت کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: سامانه راهبری شبکه شاد نیز توسط اداره فناوری آموزش و پرورش استان برای رفع اشکالات و ساماندهی موارد و مباحث مربوطه در این سامانه راه‌اندازی و به سامانه کشوری تبدیل شد.

برگزاری کلاس‌های حضوری در مناطق و مدارس دارای شرایط مناسب

حبیب‌الله خجسته‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان هم گفت: طبق آمار و گزارش‌های موثق، بازگشایی مدارس به دلیل رعایت مطلوب شرایط و پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی بر شیوع و افزایش سرایت ویروس کرونا تأثیر بسیار کمی دارد.

او گفت: آسیب برگزار نشدن کلاس‌ها به‌صورت حضوری و همچنین دوری دانش‌آموزان از مباحث آموزشی، تعاملات اجتماعی، تحرک و زمان‌های ورزش، به‌مراتب بیشتر از ویروس کرونا و این بیماری است و توصیه می‌کنیم تا پس از پایان محدودیت‌های اعمال‌شده، در مناطق و مدارسی از استان که تعداد دانش‌آموزان محدود بوده و بستر برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی فراهم است، کلاس‌های درس به‌صورت حضوری برپا شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان افزود: قبول داریم که با شرایط زیست‌بوم جدید با ویروس کرونا، زحمات و تلاش‌های معلمان به‌واسطه آموزش غیرحضوری بیشتر شده است و قدردان این زحمات هستیم اما معلمان و فرهنگیان نیاز است با توجه بیشتر به شرایط موجود، نسبت به ارائه مطلوب‌تر مباحث و موارد آموزشی به دانش‌آموران در زمان‌های مناسب در طول روز، اهتمام بیشتری ورزند.

خجسته‌پور با بیان اینکه ویروس کرونا علاوه بر سلامت جسم، بخش‌های دیگری از زندگی امروز ما را تحت تأثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان ما یکی از قشرهایی هستند که در مواجه با این ویروس بیشتر در معرض آسیب قرار دارند و به‌واسطه دسترسی نداشتن به فضاهای آموزشی به‌صورت حضوری، از ارتباط دوسویه با معلمان و کادر آموزشی، برقراری تعاملات اجتماعی، زمان‌های ورزش، تحرک و ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود محروم می‌شوند که نیاز است تا در این خصوص توجه داشته باشیم.

وی تأکید کرد: حضور دانش‌آموزان در فضای مجازی و دسترسی به مباحث و مسائل گسترده و وسیع موجود در فضای مجازی، یکی دیگر از آسیب‌های دیگر کرونا بر قشر دانش‌آموز و فضای آموزشی کشور است.

خجسته‌پور با بیان اینکه طبق آمار تنها ۱۱ درصد از دانش‌آموزان استان در مدارس حضور پیدا کردند، اظهار کرد: به‌واسطه اینکه از هر ۱۰۰ نفر، بالغ بر ۹۰ نفر در مدارس حضور پیدا نکرده و از بسترهای مجازی برای دریافت آموزش‌ها استفاده می‌کنند، طبیعتاً احتمال بروز آسیب‌های جسمی و روحی همچون تحرک نداشتن، دوری از اجتماع، دوری از تعاملات اجتماعی و دریافت آموزش کم‌عمق برای این قشر مهم و حائز اهمیت وجود دارد.

وی ادامه داد: امروز باید با اقدامات مناسب و مؤثر، به دنبال کاهش آسیب‌ها در این حوزه باشیم و راه‌اندازی شبکه ملی شاد در وزارت آموزش و پرورش در کمترین زمان ممکن، یکی از اقدامات در این راستاست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با بیان اینکه هر اقدام جدید و نوآورانه همچون راه‌اندازی شبکه شاد، قطعاً با کمبودها و نواقصی همراه است، گفت: با استفاده از این سامانه و به‌مرور زمان و شناخت کامل، می‌توان نسبت به کارایی آن اظهار نظر کرد و در آینده با آسیب‌شناسی مطلوب و جامع، انتظار می‌رود کمبودها و نواقص برطرف شود.

وی تصریح کرد: قطعاً ایراداتی در اصل شبکه شاد و زیرساخت‌ها و همچنین ابزار و انتقال‌دهنده پیام یعنی معلم و گیرنده پیام یعنی دانش‌آموز وجود دارد که نیاز است به‌مرور بررسی، رسیدگی و برطرف شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: امیدواریم هرچه زودتر بر بیماری کرونا فائق آییم و شاهد آموزش حضوری و استفاده توأمان از شبکه آموزشی شاد در استان بوده و دانش‌آموزان و آینده‌سازان این استان هرچه بهتر و بیشتر نسبت به دریافت مباحث آموزشی دسترسی داشته باشند.

انتهای پیام/۷۴۰۰۳/م/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول