اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  سیستان و بلوچستان

دفاع مقدس تجلی پرتویی از خورشید عاشوا است

امام جمعه زاهدان گفت: دفاع مقدس تجلی پرتویی از خورشید عاشوراست و سیره شهدای کربلا چراغ راه رزمندگان و شهدای ما بود که به ندای امام خمینی(ره) لبیک گفته و مسیر کربلا را دنبال کردند.

دفاع مقدس تجلی پرتویی از خورشید عاشوا  است

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان ضمن گرامیداشت ایام اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس گفت: در روایات به زیارت امام حسین(ع) به عنوان نماد دین و مذهب تاکید شده و در فقه نیز اینگونه بیان شده که اگر زمانی خانه خدا که نماد دین است زائر نداشت حاکم اسلامی باید عده ای را با استفاده از بیت المال به خانه خدا روانه کند که در خصوص حرم امام حسین(ع)  نیز به همین شکل است و باید به همین گونه عمل شود.

امام جمعه زاهدان افزود: در میان زیارت های امام حسین(ع) زیارت اربعین ویژگی خاصی دارد و  امام حسن عسکری(ع) در حدیثی به پنج نشانه برای مومن اشاره کرده اند که یکی از این نشانه ها زیارت اربعین است.

آیت‌الله محامی ضمن قرائت و تفسیر فراز هایی از زیارت اربعین امام حسین(ع) به بیان چند نکته پرداخت و بیان داشت: سلام های آغازین در زیارت اربعین نشان از جایگاه والای امام حسین(ع)، خلوص و برگزیدگی ایشان توسط خداوند متعال است.

وی ادامه داد: خداوند متعال امام حسین(ع) را با اعطای میراث انبیا و شهادت مورد تکریم قرار داد و امام نیز نهایت تلاش خود را برای هدایت مردم به کار گرفته و خون و جان خود را برای هدایت مردم تقدیم کرد.

وی اظهار داشت: دفاع مقدس تجلی پرتویی از خورشید عاشوراست و سیره شهدای کربلا چراغ راه رزمندگان و شهدای ما بود که به ندای امام خمینی(ره) لبیک گفته و مسیر کربلا را دنبال کردند.

وی ادامه داد: شهدای ما نیز از برگزیدگان خدا و با شهادت مورد تکریم و گرامیداشت خداوند متعال قرار گرفتند و این شهدا حجت خدا بر مردم بوده و مقاومت آن ها در برابر دشمنان الگوی همه مبارزان در جهان اسلام و الگوی جبهه مقاومت در فلسطین، لبنان، سوریه، یمن و عراق هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان به بیان مناسبت های پیش رو پرداخت و تصریح کرد: ششم مهر ماه سالروز انتفاضه جدید فلسطین و هفتم مهر ماه سالروز شهادت شهید حجت‌الاسلام والمسلمین  هاشمی نژاد و شهادت سرداران شهید فلاحی، فکوری، کلاهدوز، نامجو و جهان آراست که به عنوان روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس نامگذاری شده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی پیام زیارت امام حسین(ع) و پیاده روی اربعین را پاسخگویی به ندای هل من ناصر امام حسین(ع) در روز عاشورا و فریاد لبیک یا حسین بیان کرد و ادامه داد: لبیک یا حسین به معنای اعلام آمادگی برای بذل مال و جان در راه خدا، دین و مکتب امام حسین(ع) است و باید در عمل به امام حسین(ع) لبیک بگوییم و تنها به حرف و ادعا نمی توان اکتفا کرد.

وی گفت: حتی اگر محبت امام حسین(ع) در دل های ما وجود داشته باشد اما او را مهتدای خود قرار ندهیم کار ساز نیست زیرا مردم کوفه نیز دل هایشان با امام حسین(ع) بود اما شمشیر هایشان علیه امام و در دو راهی دین و دنیا، دنیا را انتخاب کردند.

خطیب جمعه زاهدان در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان با قرائت فرازهایی از نامه امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر، به نکاتی از این نامه از جمله تاکید بر اجرای حق، رعایت انصاف و مقدم داشتن حق افراد بر نفع عده‌ای خاص پرداخت و گفت: اقامه بر ظلم باعث می شود خداوند نعمت خود را گرفته و غذاب را بیاورد  و خداوند دعای افراد مظلوم را شنیده و در کمین ظالمان و ستمکاران است.

وی گفت: در بخش دیگری از این نامه آمده که مسئول و کارگزار نظام اسلامی باید بین افرادی که به خوبی کار خود را انجام می دهند با کسانی که عملکرد درستی ندارند تفاوت قائل شوند به گونه ای که افراد شایسته تشویق و با خاطیان برخورد شود که این کار باعث انگیزه افراد شایسته و برای خاطیان نیز حالت بازدارنده دارد.

لزوم توجه به برقراری عدالت در عرصه های مختلف

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان خواستار توجه به برقراری عدالت در عرصه های مختلف شد و خاطر نشان کرد: عدالت قضایی یکی از عرصه های مهم عدالت است و سیستم قضایی کشور باید عادلانه عمل کرده و با دقت به بررسی پرونده ها پرداخته و با سرعت مناسب رسیدگی کند تا حق به حق دار برد.

وی ادامه داد: در سفر رئیس سازمان بازرسی کل کشور به استان به بیان مشکلات پرداخته و گفتیم که متاسفانه علیرغم تمام تلاش های صورت گرفته استان ما در برخی موارد با پرونده های فساد کلانی روبروست که هم در بین افکار مردم شایع است و حتی برخی مسئولان هم بر آن اعتراف می کنند اما رسیدگی سریع و مناسب صورت 
نمی گیرد.

آیت‌الله محامی اظهار داشت: در سیستان‌وبلوچستان رسیدگی به این پرونده ها همراه با تاخیر؛ عدم مجازات متناسب و یا عدم  اطلاع رسانی است که در گذشته بار ها بر دقت، شجاعت و سرعت  در رسیدگی و مجازات و سپس اطلاع رسانی تاکید کردیم زیرا در این صورت مردم دلگرم به رعایت قانون و احقاق حقوق خود می شوند.

وی عدالت آموزشی و پرورشی را از دیگر عرصه های عدالت در جامعه عنوان کرد و افزود: با همه خدمات صورت گرفته همچنان فاصله زیادی با سایر نقاط کشور داریم و عدالت آموزشی و پرورشی چنین اقتضا می کند که زمینه های تعلیم و تربیت برای همه فرزندان این مرز و بوم در هر نقطه از به صورت یکسان فراهم شود.

آیت‌الله محامی تاکید کرد: عدالت اقتصادی نیز از عرصه های عدالت در جامعه می باشد و باید زمینه های فعالیت های اقتصادی برای همه مردم در همه جا فراهم شود و اگر جوانان این استان به دنبال فعالیت اقتصادی هستند نباید دارای شرایط سخت و متفاوت تر با سایر نقاط کشور باشند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران و جوانان همواره گلایه مند هستند که در سیستان‌وبلوچستان نه تنها هیچگونه حمایت و پشتیبانی صورت نمی گیرد بلکه در مواردی با بروکراسی اداری و مانع تراشی روبرو می شویم که باعث شده سرمایه گذاران بومی نیز در خارج استان سرمایه گذاری کنند که نیاز است تا مسئولان به فکر راه چاره بوده و مردم استان نیز فرهنگ حمایت و پشتیبانی از جوانان را پیدا کنند.

امام جمعه زاهدان ضمن اشاره به بازدید صورت گرفته از نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط استان گفت: سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت های توسعه فراوان است و سرآمد همه اینها همین جوانان با انگیزه و مستعد هستند که باید با ابتکار و تلاش از جوان ها حمایت شود.
 

وی ادامه داد: در جلسات متعدد بسیاری از افراد از سخت گیری بانک ها در ارائه تسهیلات گلایه مند هستند که در جلسات صورت گرفته برای پیگیری این گلایه ها مدیران بانک های استان به انجام فعالیت بر اساس مقررات تاکید داشتند که به نظر می رسد قوانین و مقررات باید در سیستم مرکزی کشور اصلاح شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ضمن اشاره به مصوبه سال گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور مبنی بر  تدوین سند جهت بررسی اوضاع فرهنگی کشور و مشخص نمودن پنج مسئله در هر استان به ارائه گزارشی از عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان در این خصوص پرداخت و گفت: در جلسه اخیر شورای فرهنگی عمومی استان مقرر شد تا مسائل استان در پنج محور عدالت فرهنگی، عدالت آموزشی و پرورشی، عدالت اقتصادی، عدالت اجتماعی و عدالت قضایی دسته بندی و به مرکز کشور ارسال شود که امیدواریم با کمک و اختصاص بودجه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی شاهد رشد و پیشرفت استان در این عرصه ها باشیم.

انتهای پیام/3139

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول