اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

استانها  /  سیستان و بلوچستان

کوتاهی مخابرات سیستان و بلوچستان در عمل به تعهدات/ کوه‌ و دشت، پاتوق دانش آموزان و دانشجویان در فصل امتحانات

فصل امتحانات در سیستان و بلوچستان به ویژه نقاط روستایی در هر قسمتی از کوه و دشت جمع چند نفره دانش‌آموزان و دانشجویان را شاهد هستیم که در اطراف نشسته یا ایستاده دستها رو به آسمان اما نه در حال دعا کردن بلکه برای آنتن دهی موبایل تمنا می کنند تا بتوانند از عهده امتحان فائق آیند.

کوتاهی مخابرات سیستان و بلوچستان در عمل به تعهدات/ کوه‌ و دشت، پاتوق دانش آموزان و دانشجویان در فصل امتحانات

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، در استان پهناور سیستان و بلوچستان ۵۲ درصد جمعیت روستایی و ۴۸ درصد شهری هستند اما استاندارد اتصال روستاهای این استان به شبکه ملی اطلاعات، کمتر از متوسط کشوری است.

طی فصل آزمون‌های پایان ترم در سیستان و بلوچستان به ویژه نقاط روستایی در هر قسمتی از کوه و دشت دسته‌های چند نفره و گاها یکی دونفره دانش آموزان و دانشجویان را شاهد هستیم که در اطراف نشسته یا ایستاده دستها رو به آسمان اما در حال دعا کردن نیستند، برای آنتن دهی موبایل تمنا می‌کنند تا بتوانند از عهده امتحان فائق آیند.

 

دی ماه سال گذشته بود که محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت دوازدهم با هدف بهبود وضعیت اینترنت و ارتباطات وارد سیستان و بلوچستان شد و ۱۰ روز در این استان ماند تا زیرساخت‌های لازم را برای شرایط بهتر بررسی کند.

اینکه سفر وی چه دستاوردی برای این استان داشته، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سیستان و بلوچستان می گوید: تعداد روستاهای متصل شده به شبکه ملی اطلاعات ۶۵۳ روستا و با هزینه‌ای بالغ بر۶۹۵ میلیارد تومان است.


وی بیان کرد: اعتبار اختصاص داده شده جهت توسعه فیبر سیستان و بلوچستان، ۲۲۰ میلیارد تومان و برای اجرای ۱۲۰۰ کیلومتر فیبر در طی ۱۲ مسیر است که ۵۰ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده است.

نیک‌محمد بلوچ‌زهی افزود: در حال حاضر ۳ هزار و ۴۲۲ روستای بالای ۲۰ خانوار در سیستان و بلوچستان روستاها دارای اینترنت هستند و برای ۳۰ درصد باقی مانده که حدود ۱۰۳۳ روستا است، نیازسنجی و طراحی انجام شده و تا پایان دولت سیزدهم تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سیستان و بلوچستان اقدامات فوق را از جمله مصوبات سفر وزیر دولت دوازدهم عنوان کرد.

بیشترین مشکل اینترنت عمدتا در شهرستان راسک، سرباز، فنوج، نیکشهر، سراوان، میرجاوه بخش لادیز و قصرقند است که به دلیل کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه، پراکندگی جمعیت و روستاها، ایجاد زیرساختهای مخابراتی با مشکل مواجه است.

 

کوهستانی بودن مناطق ایجاد زیرساختهای مخابراتی با مشکل مواجه است

وی بیان کرد: بیشترین مشکل اینترنت عمدتا در شهرستان راسک، سرباز، فنوج، نیکشهر، سراوان، میرجاوه بخش لادیز و قصرقند است که به دلیل کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه، پراکندگی جمعیت و روستاها، ایجاد زیرساخت‌های مخابراتی با مشکل مواجه است.

با تمام اقدامات انجام شده در حوزه زیرساخت ارتباطات اما مردم همچنان گلایه دارند و در جنوب سیستان و بلوچستان نه تنها آموزش بلکه تجارت، بهداشت، بانکداری و خدمات الکترنیک دولت نیز به دلیل مشکلات ارتباطات و اینترنت با اختلال مواجه است.

در حوزه انتخابیه ایرانشهر ۳۹۰ روستای بالای ۲۰ خانوار فاقد دسترسی شبکه ملی اطلاعات هستند

نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طی دو سال ۴۹۴ روستا از بیش از ۸۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات وصل شدند و مابقی در حال انجام و همچنین به دلیل قطع مکرر فیبر نوری ۷۲۷ کیلومتر فیبر خاکی در حال اجرا است.

عبدالناصر درخشان افزود: در حوزه انتخابیه ایرانشهر حدود ۵۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار دسترسی به اینترنت دارند، ۳۹۰ روستای بالای ۲۰ خانوار فاقد دسترسی هستند.

 

شرکت مخابرات برخلاف پیگیری های مکرر به تعهداتش عمل نمی‌کند 

فرماندار شهرستان فنوج نیز می‌گوید: شهرستان فنوج  با ۷۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارای ۱۳۸ نقطه جمعیتی است که از این تعداد ۹۰ نقطه جمعیتی در حوزه مخابرات مشکل دارند یا اینترنت و آنتن دهی ضعیف است و یا کلا دسترسی ندارند.

مشتاق احمدریگی افزود: مشکل اساسی ما انتقال هوایی فیبر نوری در دهه ۸۰ به شهرستان است که الان فرسوده شده و با کوچکترین باد و بارانی فیبر قطع و جمعیتی بالغ بر ۵۶ هزار نفر بطور کامل ارتباط مخابراتی خود را از دست می دهند.

وی ادامه داد: شرکت مخابرات سیستان وبلوچستان برخلاف پیگیری‌های مکرر به تعهداتش عمل نمی‌کند که همین عدم تعهد باعث نارضایتی عمومی مردم شده است.

وی اضافه کرد: بارها در مواقع بحرانی به دلیل نبود ارتباط مخابراتی خدمت رسانی به حادثه دیدگان با تأخیر انجام می شود.

این مسؤول افزود: زیان‌های مادی کسبه و مردم و همچنین قطع دسترسی فرمانداری و بخشداری‌ها و دستگاه های اجرایی این شهرستان مشکلات عدیده ای را متوجه مردم می کند.

وی بیان کرد: آنچه که در حوزه دولت است انجام شده اما اگر شرکت مخابرات به تعهداتش به ویژه اجرای زمینی فیبر نوری اهتمام بیشتری می‌کرد الان شاهد این حجم عظیم نارضایتی نبودیم.

کلافگی اهالی بخش کتیچ فنوج از قطعی خطوط تلفن همراه

قطع هفتگی تلفن‌های همراه و اینترنت اختلالاتی در کسب و کار و زندگی شهروندان ایجاد کرده و حتی باعث شده تا دانشجویان این منطقه در ایام امتحانات نیز با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کنند.

در حالی که از روستاهای سایر نقاط استان خبرهای تغییر نسل‌ها و بهره‌مندی از اینترنت پرسرعت به گوش می‌رسد اما در بخش کتیچ هنوز برای برقراری یک ارتباط تلفنی باید منتظر هفته‌ها شد تا شاید ارتباطی برقرار شود.

بخشدار کتیچ فنوج در این زمینه می گوید: ۹۵ درصد قطعی خطوط ارتباطی عمدی است و فقط پنج درصد به دلیل مسائل فنی است.

عبدالصمد رئیسی تصریح کرد: این قطعی به صورت ۲۴ ساعته نبوده است، همین که خطوط وصل می کردند شب ها دوباره افراد مجهول الحال اقدام به قطع آن می کردند و این داستان همچنان ادامه دارد.

 

وی افزود: پیگیری هایی برای زمینی کردن فیبرنوری توسط فرمانداری و بخشداری کتیچ صورت گرفته است و امیدوارم به زودی بخشی از کار زمینی کردن فیبور نوری در بخش کتیچ صورت بگیرد.

بخش جلگه چاه هاشم دلگان نیز با اختلل اینترنت و تلفن همراه مواجه است

همچنین دلگان نیز با مشکلات فراوان در حوزه ارتباطات و اینترنت مواجه و شهروندان منطقه بابت به وجود آمدن اختلال در حوزه‌های ارتباطی از قطعی های مکرر مخابراتی در بخش جلگه چاه هاشم گلایه مند هستند.

بخش جلگه چاه هاشم دلگان با کوچکترین قطعی فیبر هوایی در شهرستان های همجوار، به دلیل عدم وجود تیم فنی متخصص عیب یابی مخابراتی در شهرستان می بایست حداقل ۴۸ ساعت از هر نوع ارتباط مخابراتی محروم باشد و علی رغم تذکرات متعدد فرماندار و مسؤولان و مکاتبات و پیگیری های فراوان، هنوز شرکت مخابرات راه حل مشخص و راهبرد هدفمندی برای رفع این مشکل ارائه نداده است.

انتظار می رود مسوولان مخابراتی، هر چه زودتر با رفع موانع، ارائه راه حل و با تفکر جهادی راهبرد و سخن را به عمل تبدیل کنند و ضمن استقرار دائمی یک اکیپ تعمیراتی در شهرستان از یک سو و از طرف دیگر تکمیل باقیمانده تبدیل فیبر هوایی به فیبر زمینی، به فکر پایدار نمودن شبکه مخابراتی باشند.

گلایه مردم از اختلال اینترنت در خاش

نماینده مردم خاش، میرجاوه و تفتان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خاش اظهار داشت: وجود اختلال ارتباطی و نبود پوشش شبکه اینترنت در برخی از نقاط حوزه انتخابیه شهرستان خاش سبب گلایمندی مردم شده است.

اسماعیل حسین زهی افزود: با حضور وزیر سابق ارتباطات در استان توافق نامه‌ای تنظیم شد تا به تعهدات خود عمل کند که یکی از آن تعهدات نصب دکل های مخابراتی بود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص دکل های مخابراتی تناقض های فراوانی وجود دارد در برخی از مناطق به دلیل عدم تعهدات راه شهرسازی راه دسترسی مناسب جهت حضور و نصب دکل توسط پیمانکار تامین نشده است.

حسین زهی افزود: در برخی دیگر از موارد دکل ها نصب شده اما مخابرات از حیث تأمین زیرساخت ها و همچنین اداره برق از جهت تأمین برق مورد نیاز به این دکل ها در عمل به تعهدات خود پایبند نبوده اند.

عضو مجمع نمایندگان استان تصریح کرد: در خصوص فیبر نوری تعهد شده بود در تمامی مناطق حوزه انتخابیه شهرستان خاش از هوایی به زمینی تبدیل شود ، اجرای فیبر نوری در بخش های لادیز میرجاوه و گوهرکوه تفتان تا کنون انجام نشده است.

اسماعیل حسین زهی با اشاره به قول مساعد وزیر ارتباطات در خصوص حل مشکلات ارتباطی مناطق خاش و توابع گفت: تحریم ها تجهیز و راه اندازی دکل های مخابراتی را برای وزرات ارتباطات سخت کرده و این مهم به تعویق افتاده است.

نماینده مردم خاش، میرجاوه و تفتان با تاکید بر اینکه استانداری پیگیر عملی شدن تعهدات خود و دستگاه های اجرایی باشد گفت: دلیل عدم پوشش اینترنت در این مناطق عملی نشدن تعهدات از سوی دستگاه های اجرایی استان است.

 

نماینده مردم خاش، میرجاوه و تفتان با تاکید بر اینکه استانداری پیگیر عملی شدن تعهدات خود و دستگاه های اجرایی باشد گفت: دلیل عدم پوشش اینترنت در این مناطق عملی نشدن تعهدات از سوی دستگاه های اجرایی استان است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس نسبت به همراهی و همکاری دولت جهت رفع مشکلات اظهار امیدواری کرد و بیان داشت: پیگیر حل مشکلات ارتباطی و پوشش حداکثری اینترنت از طریق وزارت ارتباطات هستیم تا در مناطق حوزه انتخابیه شهرستان های خاش، میرجاوه و تفتان و بخش های کورین و نصرت آباد مشکلات موجود برطرف شود.

نبود اینترنت و اختلال شدید ارتباطی برخی دانشجویان و خانواده ها را به دشت و بیابان کشانده و مجبور هستند در هر گوشه ای که آنتن دهی بهتر باشد پارک کنند، در این عکس هم که دانشجویان ارسال کرده‌اند، درون خودروهای پارک شده اغلب دانشجویانی هستند که امتحان دارند و از شدت سرمای هوا در خودرو نشسته اند.

 

گلایه فرماندار گلشن از قطع ارتباطات مخابراتی در این شهرستان

فرماندار گلشن گفت: کندی سرعت اینترنت در این منطقه همیشگی است و برخلاف مکاتبات زیادی که با شرکت مخابرات انجام شده اما تاکنون اقدام عاجلی صورت نگرفته  است.
 
مهران محمودی افزود: اهالی این منطقه در برقراری یک تماس تلفنی با مشکل مواجه هستند تا جایی که برای انجام تماس به بالای کوه و ارتفاعات مراجعه می کنند.
 
وی افزود: ضعیف بودن سرعت اینترنت در گلشن موجب شده دانشجویان و دانش آموزان به دلیل قطعی اینترنت از امتحان باز بمانند که طبق مکاتباتی که با دانشگاه ها شده صورت گرفته گوشه ای از مشکلات مرتفع شد، اما انتظار می رود  برای رفع معضل اینترنت در منطقه تدابیر لازم اتخاذ شود.

 

 


انتظار می رود با توجه به اینکه بیشتر جمعیت سیستان و بلوچستان در روستاها ساکن هستند، امکانات و زیرساخت‌های مناسب در این مناطق نیز فراهم شود تا دانش آموزان و دانشجویان مجبور نباشند برای ادامه تحصیل به شهرها مراجعه و یا به سبب نبود امکانات لازم ترک تحصیل کنند.

انتهای پیام/3139/ ق

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول