پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
۲۰:۲۹  -  ۱۳۹۹/۴/۱۰
بررسی مشکلات محروم‌ترین بخش ری از سوی نمایندگان تهران/ بازدید از آثار باستانی فراموش‌شده تهران

دو روز پیش هفت نفر از اعضای مجمع نمایندگان تهران در اولین سفر کاری خود به بخش فشافویه در شهرستان ری آمده بودند؛ امروز نیز در ادامه احصای مشکلات شهرستان ری دو نماینده تهران به بررسی مشکلات بخش قلعه نو پرداختند.

بررسی مشکلات محروم‌ترین بخش ری از سوی نمایندگان تهران/ بازدید از آثار باستانی فراموش‌شده تهران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرری، سید علی یزدیخواه و مجتبی توانگر عضو مجمع نمایندگان تهران امروز با حضور خود در بخش قلعه نو شهرستان ری از نزدیک در جریان مشکلات این بخش قرار گرفته و در خصوص پیگیری و رفع مشکلات تبادل نظر کردند. 

دو روز پیش هفت نفر از اعضای مجمع نمایندگان تهران در اولین سفر کاری خود به بخش فشافویه در شهرستان ری آمده بودند؛ امروز نیز در ادامه احصای مشکلات شهرستان ری دو نماینده تهران به بررسی مشکلات بخش قلعه نو پرداختند.

بخش نو یکی از پنج بخش شهرستان ری است که ظرفیت‌های زیادی در بخش کشاورزی و دامداری دارد چنان که کشتارگاه‌های بزرگ استان در این منطقه واقع شده‌اند اما مشکلات حق‌آبه کشاورزی و عدم تخصیص آب کافی به زمین‌های این بخش باعث شده تا کشاورزان دچار مشکل شوند و سبزیجات و صیفی‌جات که در گذشته مهم‌ترین محصول این بخش بود، جای خود را به گندم، جو و ذرت بدهد.

وجود ۱۸ اثر ارزشمند تاریخی در این بخش به عنوان توانمندی‌های بالقوه سرمایه گذاری گردشگری، ظرفیت‌های خوبی برای جذب توریست دارد که آتشکده ری در تپه میل با بیش از ۲۳۰۰ سال قدمت از مهمترین آثار باستانی ایران است اما در میراث گران‌بهاء و سایر آثار تاریخی شهرستان ری در گذر زمان به گرد فراموشی سپرده شده و عدم رسیدگی و نگهداری مناسب باعث از بین رفتن تدریجی آن‌ها شده است. 

سید علی یزدیخواه و مجتبی توانگر نمایندگان مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی از صبح امروز به همراه حسین توکلی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری، صادقی بخشدار قلعه نو و سایر مسؤولان محلی با حضور در بخش قلعه نو ابتدا در روستای فیروزآباد به زیارت امامزاده شعیب و شهدای مدفون در این بقعه متبرکه رفتند.

بازدید از آتشکده ری، شهرک صنعتی عشق آباد و دوربرگردان طالب آباد از دیگر برنامه‌های امروز نمایندگان مجلس و مسؤولان شهرستان در بخش قلعه نو بود. 

در ادامه نشستی با حضور امام جمعه و ائمه جماعات بخش قلعه نو، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر قلعه نو، جمعی از کشاورزان و دامداران در محل سالن جلسات شهرداری قلعه نو برگزار شد.

نماینده مردم تهران در این برنامه گفت: در بخش قلعه نو با یک و نیم میلیون جمعیت راه عبوری مردم با ترافیک سه راه تقی آباد همراه است و تا میدان ۱۵ خرداد ورامین ادامه دارد که با توسعه حمل ونقل ریلی این مورد حل می‌شود.

سید علی یزدی خواه نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در دومین بازدید مجمع نمایندگان از بخش های شهرستان ری در  جلسه ای که با حضور مسئولان شهرستان در محل سالن جلسات شهرداری قلعه نو برگزار شد، اظهار کرد: روز گذشته جلسه‌ مجمع نمایندگان استان تهران با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس برگزار شد که طی آن مقرر شد مشکلات شهرها و بخش های اطراف استان تهران احصاء و پیگیری شود. 

وی با بیان اینکه برخی مشکلات کلیدی و مهم هستند، گفت: یکی از این مشکلات بحث حمل و نقل است که در این راستا توسعه مترو و قطار شهری با توجیه اقتصادی تأثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا دارد که علاوه بر آسایش مردم، جابه‌جایی قطب‌های جمعیتی را خواهیم داشت.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه هدف ما خدمتگزاری به مردم است، افزود: ما باید صلاحیت خود را از طریق خدمت به مردم اثبات کنیم و برای این کار دو مؤلفه مهم باید رعایت شود که اولین مورد کار کردن برای مردم و دومین مورد کار برای تقویت دین مداری مردم است.

یزدیخواه ادامه داد: اگر کار کردن فقط برای ارائه خدمات باشد که طاغوت نیز همین کار را می‌کرد اما نظام اسلامی اقدامات قابل توجهی برای خدمت به مردم ارائه کرده است که البته شایستگی‌های مردم خیلی بیشتر است.

یزدیخواه تصریح کرد: آب شرب روستاها و موضوع حمل و نقل مورد توجه نمایندگان است و در بخش قلعه نو با یک و نیم میلیون جمعیت راه عبوری مردم با ترافیک سه راه تقی آباد همراه است و تا میدان ۱۵ خرداد ورامین ادامه دارد که با توسعه حمل ونقل ریلی این مورد حل می‌شود. 

وی با اشاره به حق‌آبه کشاورزان گفت: از فرماندار می‌خواهیم یک کارگروه حق‌آبه کشاورزی تشکیل دهند و ما نیز در مجلس معاون وزیر نیرو را دعوت می‌کنیم و در خصوص حق‌آبه روستایی و تصفیه خانه‌های جدید و جنوب تهران سوالات را مطرح خواهیم کرد چرا که این منطقه دشت حاصلخیزی بوده و یا آب قنات و چاه یا رودخانه‌های جریانی را داشته است اما الان آبی که به این منطقه می‌آید از آب سرخه حصار است و کشاورزی با این آب مشروب می‌شود و موضوع آب مسئله‌ای نیست که مردم در آن دخیل بوده باشند و یک موضوع زیست محیطی است.

 عضو مجمع نمایندگان تهران با بیان اینکه حق‌آبه قبلاً از جاجرود تامین می شد، خاطرنشان کرد: حق‌آبه ای که به ری دادند از سد ماملو بوده و تهاتر کردند که آب چاه‌های منطقه شرق استان تهران را دادند که از کیفیت مناسبی برخوردار نبود و کشاورزان ضرر کردند و به جای آن آب تصفیه شده پساب را به ورامین اختصاص دادند که باید این موضوع دنبال شود و حق‌آبه کشاورزی حل شود.

رویکرد فعلی نمایندگان مجلس در بازدید از بخش‌های کم برخوردار بسیار قابل تأمل است

حسین توکلی کجانی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری نیز اظهار داشت: تعامل شایسته و اثربخش با جریان‌های سیاسی و اجتماعی شناسنامه‌دار در راستای منافع عمومی از اقدامات اساسی دولت در این شهرستان بوده است.

وی با بیان اینکه آرامش سیاسی در الویت برنامه‌های کاری شهرستان ری قرار دارد افزود: توجه به زیرساخت های شهری از مهم‌ترین برنامه‌های دولت تدبیر و امید در شهرستان ری است و در این راستا ۲ روستای قلعه نو و قیام دشت این شهرستان اخیراً به شهر تبدیل شده است. 

معاون استاندار تهران خاطرنشان کرد: مردم در هفت سال گذشته اثرات تخصیص اعتبارات از محل ارزش افزوده را در محل زندگی خود به خوبی درک کرده‌اند.

توکلی تصریح کرد: به واسطه استفاده از مالیات بر ارزش افزوده، احداث ساختمان دهیاری، سوله‌های چند منظوره بحران، ورزش و کارآفرینی در روستاها، بهسازی جاده‌های روستایی و آبرسانی به روستاها و احداث مدرسه از خدماتی بوده که در شهرستان ری انجام شده است.

وی در ادامه بیان کرد: رویکرد فعلی نمایندگان مجلس در بازدید از بخش‌های کم برخوردار شهرستان ری بسیار قابل تأمل و توجه است. 

فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: در دو سفر نمایندگان مجلس به شهرستان ری بازدید از حوزه روستایی و شهری و زیر ساختی منطقه صورت گرفت و مسائل و موضوعات جهت طرح در سطح شهرستانی، استانی و ملی احصاء شد. 

توکلی با بیان اینکه نمایندگان در این بازدیدها با مجموعه مشکلات و معضلات شهرستان ری آشنا شدند، افزود: تصمیمات مختلفی در حوزه تأمین آب شرب و حق‌آبه مورد نیاز بخش کشاورزی اتخاذ و مقرر شد برای مصوبات فورجه زمانی مناسب اعلام شود. 

وی با اشاره بررسی دقیق مشکلات موجود در بخش تصریح کرد: بخش قلعه نو باتوجه به ظرفیت‌هایی که دارد باید امکانات بیشتر و زیرساخت مناسب‌تری دریافت کند. 

معاون استاندار تهران با اشاره به مشکلات مطرح شده توسط کشاورزان و دامداران عنوان کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، موضوعات مطرح شده پیگری خواهد شد تا با اقدامات مناسب و همکاری با نمایندگان مجلس مشکلات رفع شود. 

توکلی با تأکید بر اینکه در فضای همدلی و وحدت اقدامات شایسته‌ای صورت می‌گیرد، گفت: تولیدات صنعتی در توسعه ری نقش مهمی دارد لذا برنامه‌ریزی برای موضوع صنعت و واحد‌های تولیدی در جلسه‌ای ویژه پیگیری می‌شود. 

وی اضافه کرد: مسائل و مشکلات شهرک صنعتی عشق آباد در حضور نمایندگان مطرح شد تا مطالبات صنعتگران اجرایی شود و تلاش می‌کنیم تا جلسات روز به روز بیشتر شود تا شمایل تولید در شهرستان ری مرتفع شود. 

انتهای پیام/۶۷۰۶۲

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول