يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲

استانها  /  تهران

فعال شدن «مکانیسم ماشه» معنایش شکست و مرگ کامل برجام است

امام جمعه لواسانات گفت: اگر آمریکا در موضوع «مکانیسم ماشه»موفق شود و با زورگویی حرفش را به کرسی بنشاند، معنایش شکست کامل و مرگ برجام است یعنی راهی که دولت هفت سال رفت و همۀ امکانات ملت را به آن بست، باید از همان راه برگردیم.

فعال شدن «مکانیسم ماشه» معنایش شکست و مرگ کامل برجام است

به گزارش خبرگزاری فارس از لواسانات، حجت الاسلام سید سعید لواسانی امام جمعه لواسانات در خطبه‌های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه لواسانات اظهار کرد: متأسفانه ویروس منحوس کرونا بشدت در ایران و جهان جولان می‌دهد و هنوز هم راهی برای رهایی از آن پیدا نشده است.

وی با بیان اینکه نماز جمعه هم متأثر از آن دو بار تعطیل شد، ادامه داد: آمارها خوب نیست و دیروز قربانیان کرونا را ۱۷۶ نفر اعلام کردند  که آمار نگران‌کننده‌ای بوده و تهران هم در وضعیت قرمز است.

تصمیم قاطعی در برخورد با خاطیان دستورات ستاد مقابله با کرونا گرفته نمی‌شود

امام جمعه لواسانات با تأکید بر اینکه کادر درمانی و پزشکی و پرستاران زحمات خودشان را می‌کشند و وقتی به بیمارستان می‌رویم از تلاش آنان مطلع می‌شویم که از همین تریبون از آن‌ها تشکر می‌کنیم، اضافه کرد: برخی از مردم جداً رعایت می‌کنند و بیان شد که نمازهای جمعه و مراکز مذهبی بیشترین رعایت نسبت به دستورات ستاد مقابله با کرونا را دارند. اما برخی بی‌توجه هستند و خودشان، مردم و کادر درمان را گرفتار می‌کنند و متأسفانه دولت هم تصمیم قاطع در برخورد با خاطیان نمی‌گیرد و فقط به توصیه و پیشنهاد بسنده می‌کند. انگار ما دچار نوعی مدیریت مشوش هستیم که زحمات کادر درمانی و مردم را به هدر می‌دهد.

حجت الاسلام لواسانی با اشاره به اینکه امام خامنه‌ای حتی مجالس روضه حسینیه را هم به تنهایی اقامه می‌کنند و گوشه‌ای می‌نشیند و برای جد غریب‌شان گریه می‌کنند، تصریح کرد: ما باید جداً  رعایت کنیم اما یک جنبه مهم دیگر هم دعا و تضرع به پیشگاه الهی است که این بلا را از کشور و مردم ما و مسلمانان و جهانیان برطرف فرماید و به ناتوانی‌های بشر رحم کند و نباید از آن غافل بود.

دفاع مقدس «ما می‌توانیم» را به ما آموخت

وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، این هفته را نماد عزت یک ملت بزرگ دانست و افزود: مردم غیور ایران اسلامی برای پاسداری از انقلاب اسلامی خود در  جنگی که استکبار جهانی بر این ملت تحمیل کرد، توانست با مدیریت جهادی و استقامت و پایداری جانانه دفاع کند و این‌گونه دفاع ملت ایران دفاع مقدس شد.

امام جمعه لواسانات یادآور شد: ملت ایران برای رسیدن به اهداف خود پایداری و استقامت کرد و شهید و هزینه‌های سنگین داد، دچار خسارت و زحمت شد، اما هرگز تسلیم نشد و با جهان استکبار سازش نکرد.  یکی از درس‌های دفاع مقدس، عزمِ جزم ملت و جوانان متدین آن برای خواستن و توانستن است.

حجت الاسلام لواسانی یکی از نمادهای فرهنگی استعماری را شعار «ما نمی‌توانیم» برشمرد و ابراز کرد: این شعار در رژیم گذشته رواج داشت و کشور را به صورت کلی وابسته به غرب به ویژه آمریکا کرد اما حقیقت شعار «ما نمی‌توانیم» چه بود؟ حقیقت آن «ما نمی‌خواهیم» بود. استعمار به کشور و دولت‌مردان و روشنفکران وابسته قبولانده بود که باید وابسته به غرب باشند تا بتوانند در دنیای مدرن زندگی کنند و به این دلیل اراده آن‌ها را از ایشان گرفته بود و هرچه غربی‌ها برای‌شان دیکته می‌کردند، بدون چون‌وچرا اجرا می‌کردند، چون بردگانی که هیچ اختیاری از خود نداشتند.

وی تشریح کرد: اما امام عزیز ما روح خواستن و اراده و عزم ملت را در ایرانیان به ویژه جوانان زنده کرد، ملت مسلمان که تکیه‌گاهش خدای تعالی است، حتماً می‌تواند به اهداف خود جامه عمل بپوشاند. این هنر امام ما بود، که  روح خواستن و توانستن را در ملت ما بیدار کرد؛ ما با همین سرمایه در انقلاب اسلامی بر رژیم منحط پهلوی فائق آمدیم و با همین سرمایه و با استقامت در مسیر به اهداف خود رسیدیم و در جنگ تحمیلی نیز سربلند بیرون آمدیم و با همین روش هم توانستیم تا این‌جا بیایم.

امام جمعه لواسانات عنوان کرد: اما هرجا درجا زدیم و عقب نشستیم، به آن دلیل بوده که از روح «ما می‌توانیم» فاصله گرفتیم، یعنی نخواستن که روی پای خود بایستیم و برای ایستادگی خود هزینه بدهیم، و تسلیم فکر نادرست غرب شدیم و راه چاره را در سازش با غرب و غربی‌ها دیدیم و به این دلیل عقب افتادیم و هزینه دادیم.

حجت الاسلام لواسانی با اشاره به حدیث پیامبر اکرم(ص) «استقامت داشته باشید تا رستگار و پیروز شوید.» بیان کرد: این درس دفاع مقدس به ما است. چقدر این سال‌ها برخی از ما و مسؤولان این درس را فراموش کردند و ملت را گرفتار دشمن کردند که می‌بینیم و خدا کند که پند بگیرند.

اطمینان امام راحل به جوانان

وی با بیان اینکه دفاع مقدس در‌س‌های مهمی برای ما دارد، اضافه کرد: آزمون دشواری بود که سربلند از آن بیرون آمدیم که مهم‌ترین آن همین بروز و ظهور روح خواستن و توانستن بود، ما اراده کردیم که روی پای خود بایستیم و باورمان شد که می‌توانیم و ایستادگی کردیم و پیروز شدیم؛ جنگ خسارت‌های زیادی داشت اما در کنار آن جوهره انسان‌ها بروز کرد و دفاع مقدس جلوه‌گاه مردان و زنان بزرگ و سخت‌کوش شد زیرا آن‌ها برای خدا استقامت کردند و حاضر شدند جان و مال خود را بدهند، اما عزت و شرف اسلامی‌شان لگدمال نشود. این فایده و منفعت کمی برای ما نبود، بلکه از همه خسارت‌هایی که دیدیم، منفعتش بیشتر بود.

امام جمعه لواسانات افزود: چگونه امام به یک عده جوان که کارآزموده جنگ هم نبودند، اطمینان کرد؟ و آن‌ها به وسط میدان آمدند و چنان جوهره‌ای از خود بروز دادند که همه دنیا را مبهوت خود کردند؟ دلیل آن را در همین فعل خواستن و توانستن است؛ آن‌ها با توکل به خدا و فقط برای خدا، به میدان عمل آمدند و برای تحقق اهداف الهی تا پای جان ایستادگی کردند.

راه نجات کشور از مشکلات مدیریت جهادی است

حجت الاسلام لواسانی با تأکید بر اینکه کشور ما از لحاظ مدیریتی در بحران است، ادامه داد: متأسفانه در برخی بخش‌های کشور، ناکارآمدی ظاهر است که به هیچ‌وجه قابل پنهان نیست؛ مشکلات اقتصادی، گرانی لجام‌گسیخته، دست‌درازی‌ها به بیت المال و منابع ملی و طبیعی با قیافه‌های حق به جانب، بی‌عدالتی‌ها و فسادهایی که در جریان خصوصی‌سازی و امثال آن انجام شد، بی‌توجهی و تسامح در برخورد با مفسدان که آن‌ها را جری کرد (نمونه‌های آن را در لواسان دیدیم و می‌شناسیم) نشان می‌دهد که ما در چرخه مدیریتی، جهادی عمل نکردیم و مدیریت جهادی نداشتیم.

وی راه به سر منزل مقصود رساندن کشور و نجات از مشکلات را مدیریت جهادی برشمرد و گفت: مدیریت جهادی، یعنی مدیریت شجاعانه، امیدوارانه، مدبرانه تا ساختارها را اصلاح کند، نه این‌که حاضر نباشد از اتاق  و پشت میزش تکان بخورد و با همۀ مسائل منفعلانه برخورد کند.

فعال شدن «مکانیسم ماشه» معنایش شکست و مرگ کامل برجام است 

امام جمعه لواسانات به موضوع مکانیزم ماشه هم اشاره‌ای داشته و خاطرنشان کرد: آمریکا اعلام کرده است که در روز شنبه ۲۹ شهریور همه تحریم‌های  سازمان ملل متحد علیه ایران یا مکانیزم ماشه یا مکانیزم حل اختلاف برجام را فعال خواهد کرد؛ اولاً تعبییر مکانیزم ماشه در سند برجام بکار نرفته و مکانیز ماشه اصطلاح رسانه‌ای است. در برجام از اصطلاح «مکانیزم حل اختلاف» استفاده شده است؛ ثانیاً سال ۱۳۹۲ مذاکرات یک به علاوه پنج شروع شد، طرفین که به یک‌دیگر نامطمئن بودند و «مکانیزیم حل اختلاف» را گذاشتند تا اگر برجام حفظ نشد، همه چیز به پیش از مذاکرات برگردد.

حجت الاسلام لواسانی ادامه داد: ثالثاً آمریکا می خواهد با یک‌جانبه‌نگری و  زورگویی، علی‌رغم این‌که از برجام خارج شده است این مکانیزم را فعال کند و از قدرت خود در شورای امنیت برای این هدف استفاده خواهد کرد و مکانیزم شورای امنیت هم به‌گونه‌ای است که اجازۀ چنین اقدامی را به آمریکا می‌دهد که زیاده‌خواهی‌ها و یک‌جانبه‌گرایی‌ و زورگویی‌هایی خود را به کرسی بنشاند، اگرچه دو عضور دائم شورا یعنی چین و روسیه رسماً با این اقدام مخالفت کرده‌اند و انگیس و فرانسه هم گفته‌اند آمریکا نمی‌تواند تحریم‌ها را یک‌جانبه برگرداند اما تلویحاً پذیرفته‌اند که چالش حقوقی جدیدی در شورای امنیت ایجاد می‌شود که بحث‌های طولانی سرخواهد گرفت که البته به نفع ما نیست.

وی تأکید کرد: اما نکته آن است که اگر آمریکا موفق شود و حرفش را به کرسی بنشاند، معنایش شکست کامل و مرگ برجام است یعنی راهی که دولت هفت سال رفت، و همۀ امکانات ملت را به آن بست، باید از همان راه برگردیم! البته شرطش آن است که آمریکا بتواند زورگویی خود را به کرسی بنشاند، اگر توانست، ما به پیش از سال ۱۳۹۲ بازمی‌گردیم و با هفت سال فرصتی که از دست دادیم! اگرچه الان هم در وضعیتی بهتر از آن نیستیم.

حکم طبری و دیگرانی که در لواسان فساد و تخلف کردند ما را امیدوار کرد 

امام جمعه لواسانات در پایان با اشاره به پرونده طبری و موضوع مبارزه با فساد ابراز کرد: حکم طبری و دیگرانی که در لواسان و در ماجرای کلاک فساد و تخلف کردند، صادر شد.اگرچه برخی تلاش کردند اهمیت این حکم را کم‌رنگ کنند و پیرامون آن شبهه ایجاد کنند، اما نکتۀ مهم آن است که این حکم ما را امیدوار کرد که تخلفات و فسادهای دیگری که در لواسان و مناطق مشابه انجام می‌شود و گروهی سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده (تواصی‌کنندگان به شر) دور هم جمع می‌شوند و به زمین‌های ملی، و تپه‌ها و منابع طبیعی و محیط زیست تجاوز می‌کنند، یا شهر و روستا را به ثمن بخس را به ما بهترون می‌فروشند آن‌ها نیز در نوبت قرار گرفتند.

حجت الاسلام لواسانی تصریح کرد: ما جداً از اطلاعات و  قوۀ قضائیه می‌خواهیم که با جدیت بیشتری در این پرونده‌ها ورود کنند. فقط این نباشد که زمین به یغما برده شده، برگردد، یا ویلایی که به خلاف ساخته شده است، تخریب شود یا بدتر سروته آن با جریمه هم آید. بلکه کسانی که زمین‌خواری کردند و فساد کردند هم مجازات شوند و این مسأله ریشه‌ای بررسی شود تا راه برای متخلفات به کلی بسته شود.

انتهای پیام/۶۷۰۵۲/پ/س/ی

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول