يکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵

استانها  /  تهران

۰

دولت اراده کار جدی و حمایت از تولید داخلی را ندارد/تصویب ۹۵ درصد لوایح دولت در مجلس

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت اراده کار جدی و حمایت از تولید داخلی ندارد، گفت: دولت موظف است زیر ساخت‌ها را برای شهرک‌های صنعتی آماده کند.

دولت اراده کار جدی و حمایت از تولید داخلی را ندارد/تصویب ۹۵ درصد لوایح دولت در مجلس

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، عزت‌الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فلسفه وجودی مالیات این است که بر صرف بسته شود نه بر تولید اما در کشور ما درست تعریف نشده است.

وی گفت: مصوبه مالیات بر ارزش افزوده به مجلس هفتم برمی‌گردد که در مجلس هشتم در مورد این قانون سوال شد و جواب قانع کننده‌ای نشنیدیم و این قانون اعمالی به تولید آسیب می‌زند.

رئیس کمیسیون صنایع دربارۀ وضعیت بررسی قانون مالیات بر ارزش افزوده در این کمیسیون افزود: از آنجا که این مبحث با تولید مرتبط است در کمیسیون صنایع مورد بررسی قرار می‌گیرد و در سفر سال گذشته که با حضور رئیس مجلس به کردستان انجام شد در شهرستان بانه یک جوان و فعال اقتصادی می‌گفت از تسهیلات بانکی استفاده نکرده است و ۸۰ درصد تولید خود را صادر می‌کند اما با ترکیه نمی‌تواند رقابت کند به دلیل اینکه دولت ترکیه ۱۹ درصد مالیات ارزش افزوده را در مرز به صادر کننده به جای دریافت به او پرداخت می‌کند.

تولید کننده داخلی ۲۸ درصد باید مالیات پرداخت کند

اکبری تالارپشتی ادامه داد: تولید کننده داخلی علاوه بر ۹ درصد مالیات ۱۹ درصد پرداخت می‌کند که در مجموع ۲۸ درصد باید پرداخت کند که این مخصوصا برای جوان کردستانی با سبقۀ کولبری و با وجود توان صادرات خوشایند نیست و این مبحثی است که باید بررسی شود که در این راستا طرح الزام دولت به رفع موانع تولید و ایجادات نظامات جامع در ابتدای مجلس در کمیسیون صنایع طراحی شده که مراحل نهایی را طی می‌کند.

وی دربارۀ عملکرد کمیسیون صنایع و معادن در مجلس یازدهم بیان کرد: طرح دیپلماسی اقتصادی در نوبت هیئت رئیسه مجلس است که در زمانی که به دنبال جهش تولید هستیم کالاهای تولیدی در کجا به فروش برسد و چه بازاری برای آن پیش بینی شود.

رئیس کمیسیون صنایع ابراز کرد: در این طرح دولت ملزم است که چهرۀ سفارت‌خانه‌ها را اقتصادی کند، متاسفانه در حال حاضر سفارت‌خانه‌های ما هیچ خروجی و هیچ حضور اقتصادی ندارند؛ چین همکاری اقتصادی با آمریکا را تعریف می‌کند که چهره همکاری اقتصادی با رقابت دارد که در دنیا صرفا اقتصادی نشان می‌دهد این باعث می‌شود کشور را اقتصادی نشان می‌دهد.

اکبری تالارپشتی دربارۀ نقش رایزن اقتصادی گفت: رایزن اقتصادی هیچ خاصیتی ندارند کارمندی را می‌فرستند و کسی هم تحویلش نمی‌گیرد؛ سفارت‌خانه ما باید اقتصادی شود که در اولین جلسه کمیسیون صنایع در مجلس با وزیر امور خارجه درخواست دیپلماسی اقتصادی مطرح شد.

سفرا باید شورای اقتصادی داشته باشند

وی در رابطه با ساختار دیپلماسی اقتصادی در سفارت‌خانه‌ها تصریح کرد: دیپلماسی اقتصادی از جهت بازار محصولات داخلی است که باید مراودات اقتصادی داشته باشیم، حداقل کاری که می‌شود انجام داد این است که سفیر اطلاعات اقتصادی داشته باشد سفرا شورای اقتصادی داشته باشند متاسفانه از افراد نخبه اقتصادی استفاده نمی‌شود.

رئیس کمیسیون صنایع با اشاره به اینکه دولت داخل کشور اراده اقتصادی داشته باشد چون وزیر امور خارجه مسؤول تنظیم روابط است، مسؤول سیاست خارجی نیست و دولت باید تنظیم کند، بیان داشت: دولت باید یک سیاست اقتصادی مشخص در شرایط کنونی برای رفع مشکلات کشورمان در اجرای برنامه و سایر قوانین مادر داشته باشد و باید کار سازی کند.

وی افزود: اراده کمیسیون صنایع و معادن شروع شده اما در نهایت مجری دولت است و باید در دولت این اراده وجود داشته باشد، اگر دولت اراده‌ای بر احیای اقتصادی داشته باشد، چهره سفارت خانه‌ها را اقتصادی کند، رشد تولید را بالا ببرد، از بخش خصوصی استفاده کند، هیچ قانونی نیاز نیست، تمام مقررات دست و پا گیر را دولت وضع می‌کند، بخشی نگری می‌کند، این بخش یک چیز و بخش دیگر چیز دیگر می‌گوید.

رئیس کمیسیون صنایع گفت: مجلس بالای ۹۵ درصد لوایح دولت را تصویب کرده، دولت باید نیاز را درست تشخیص دهد و اگر نیاز به قانون بود به مجلس لایحه دهد، طرح الزام دولت، قانون می‌شود.

اکبری تالارپشتی خاطرنشان کرد: زمانی که دولت اراده کار نداشته باشد باید با قانون راهش انداخت اگر دولت اراده کار داشته باشد قانون نیاز نیست، دولت قدرت اجرا را در دست دارد.

وی در ادامه با اشاره به نقش سفرا در جذب سرمایه‌گذار گفت: ۱۲۰ سفیر چه استفاده اقتصادی می‌کنند همان تیم بازاری برای محصول ایجاد کند سرمایه‌گذار برای داخل کشور هماهنگ کند، هر سفیری در هر کشور یک سرمایه‌گذار بیاورد سرمایه‌گذاری کند، سفارت‌خانه ما چهرۀ اقتصادی به خود می‌گیرد.

ایرانیان خارج کشور بالای ۲ هزار میلیارد دلار در خارج کشور سرمایه دارند

نماینده مردم تهران درباره ضمانت سرمایه‌گذار تصریح کرد: ایرانیان خارج کشور بالای ۲ هزار میلیارد دلار در خارج کشور سرمایه دارند با هرکسی که ارتباط برقرار می‌کردند می‌گفتند که دولت به ما تضمین دهد تا به صحنه بیایند اگر هر سرمایه‌گذار خارجی ۵۰۰ هزار یورو  و ۵۰۰ هزار دلار بیاورد باعث رونق اقتصادی می‌شود و این تضمینش با دولت است و بانک‌ها آماده‌اند.

اکبری تالارپشتی دربارۀ وضعیت معدن گفت: تامین مالی در حوزه معدن بسیار مغفول است که از آن غافلیم چه کسی باید عمل کند دولت؟ دولت باید تضمین کند و به بانک‌ها و سرمایه‌گذاران اطمینان دهد این کار انجام شده است؛ در دولت‌های قبلی از ۱۸ درصد سود بانکی ۶ درصد را دولت متقبل می‌شود، دولت در میدان باشد و از تولید کننده حمایت کند.

رئیس کمیسیون صنایع افزود: مسائل و مشکلات زیادی نیاز به بررسی دارند، مشکل ساختاری داریم، اقتصاد مشکل جدی ساختاری دارد اقتصاد ما تولید محور خدمات محور باشد، نیازمند نظام یکپارچه اطلاعاتی هستیم که هر تولید کننده، مصرف کننده، صادر کننده در دسترس داشته باشد. متاسفانه دولت کار را زمین گذاشته است و نمایندگان در کمیسیون‌ها مشغول به کار هستند. 

عملکرد بد دولت در  مدیریت مرغ و تخم مرغ شب عید 

اکبری تالارپشتی ادامه داد: نمی‌توان گفت دولت اراده دارد، زمانی که در مدیریت مرغ و تخم مرغ شب عید عملکرد بدی دارد. ۶ ماه پیش با وزیر صنایع صحبت داشتم و گفت که در تقسیم کار مدیریت گوشت و مرغ و دیگر کالاها را به وزیر جهاد دادند همان شب در دیدار با وزیر جهاد از این کار استقبال کردم که وزیر جهاد ابراز ناراحتی کرد و گفت رئیس جمهور را کنسل کردند پرسیدم پیشنهاد جایگزین دادند گفتند نه که الان تاثیر آن را می‌بینیم.

وی با بیان اینکه قالیباف معتقد به کمیسیون محوری است، اضافه کرد: مجلس اراده قوی دارد، حمایت می‌کند، در صحنه است و هر چه دولت نیاز داشته باشد فراهم می کند، قوه قضائیه همین طور ولی دولت کار را زمین گذاشته است، مجلس کارنامه خوبی دارد، دفاع می کند، کار مجلس نظارت است، آقای قالیباف، کمیسیون‌ها و رؤسای کمیسیون‌ها در همه جا فعالیت می‌کنند که وضع از این خرابتر نشود.

رئیس کمیسیون صنایع با انتقاد از مدیریت دولت دربارۀ شهرک‌های صنعتی گفت: دولت اراده کار جدی و حمایت از تولید داخلی ندارد، دولت موظف است زیر ساخت‌ها را برای شهرک‌های صنعتی آماده کند، تابستان که برق کم می‌آید برق شهرک‌های صنعتی را قطع می‌کنند بدون توجه به این که چه خسارتی به تولید زده می‌شود و سال‌ها است که اتفاق می‌افتد بدون اعتنا به این که این شهرک صنعتی این خسارت را جبران کند لذا بحث واحدهای تولیدی که شهرک‌های صنعتی هستند بررسی می‌شود. 

انتهای پیام/س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول