اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

استانها  /  یزد

دانشگاه‌های یزد در سایه کرونا با آموزش‌های مجازی وارد سال جدید می‌شوند

تعطیلات اجباری کرونایی چالش جدیدی را برای جامعه دانشگاهی استان یزد در بخش آموزش از راه دور با روش‌های نوین مجازی و راه‌اندازی سامانه‌های آموزشی برای قرن جدید از اسفند 98 به وجود آورده است.

دانشگاه‌های یزد در سایه کرونا با آموزش‌های مجازی وارد سال جدید می‌شوند

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، درحالی‌که پیش از شیوع کرونا حرف‌وحدیث‌های زیادی برای عدم اعتیاد کاربران فضای مجازی وجود داشت و توصیه کارشناسان بر این بود که ارتباطات در فضای واقعی انجام شود ولی تعطیلات اجباری به دلیل شیوع کرونا در جهان و در ایران، جامعه دانشگاهی را در بخش آموزش که از اساسی‌ترین نیازهای دانشجویان به شمار می‌رود با چالش جدیدی روبرو کرد.

ازآنجایی‌که ایرانیان همیشه خلاق بوده‌اند و شبکه‌های اجتماعی فراوانی در بخش ایرانی در دو سال گذشته به‌خصوص پس از فیلتر شدن سراسری تلگرام (برای مدت کوتاهی) راه‌اندازی شد، ایجاد شبکه‌های اجتماعی ایرانی توسعه یافت و کوچ کاربران تلگرام به سمت شبکه‌های ملی صورت گرفت ولی مجدداً با یک بی‌برنامگی و رفع فیلترینگ مجدداً کاربران به سمت شبکه‌های بیگانه کشیده شدند.

اکنون با این تعطیلات کرونایی که معلوم نیست تا کی در کشور ما ادامه می‌یابد؛ متولیان فضای مجازی کشور را به ایجاد شبکه ملی اطلاعات سوق داده است که نویدبخش آینده روشنی برای قرن آینده خواهد بود.

در سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب در نوروز امسال در روز مبعث رسول اکرم (ص)، قوی شدن در فضای مجازی را در کنار دیگر عرصه‌های مختلف نظام اسلامی یادآور شدند و بار دیگر فعالان و متولیان فضای مجازی مسؤولیت سنگینی را بیش از گذشته بر دوش خود احساس می‌کنند.

برای اطلاع از وضعیت آموزش سه دانشگاه پیشکسوت استان یزد در شرایط تعطیلات کرونایی با مسؤولان روابط عمومی دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحد یزد، دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت‌الله صدوقی (ره) یزد و دانشگاه یزد گفتگوهای جداگانه‌ای انجام دادیم.

* ایجاد آموزش الکترونیک در دانشگاه آزاد یزد

دکتر محمدرضا سید میر، رییس روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی یزد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در یزد، در خصوص نحوه کار دانشگاه آزاد در شرایطی که کلاس‌ها بنا به دستور مقامات بالا لغو شده ‌است در خصوص آموزش مجازی در این دانشگاه گفت: از اسفند 98 برنامه‌ریزی لازم برای آموزش مجازی انجام شد و کلاس‌ها بلافاصله به‌صورت آموزش آنلاین شروع‌شده است.

رییس روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی یزد افزود: این اقدام با همکاری سازمان مرکزی و واحد الکترونیک انجام‌شده است و همه‌ کلاس‌ها از اسفند 98 در ساعت‌هایی که قبلاً دایر بود به‌صورت آنلاین برگزارشده است و ادامه دارد.

سید میر تصریح کرد: اساتید می‌توانند با استفاده از لپ‌تاپ، رایانه و گوشی همراه وارد سامانه شده و فایل های لازم را بارگذاری کرده و به‌صورت آنلاین کلاس را برگزار کنند.

وی ادامه داد: اساتید می‌توانند حاضر بودن دانشجویان درروند آموزش را بررسی کنند و طبق این روش دانشجویان حضوروغیاب هم می‌شوند.

رییس روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی یزد بیان کرد: با توجه به اینکه آموزش ضبط می‌شود و روی سامانه باقی می‌ماند دانشجویان می‌توانند کلاس ضبط‌شده را ببینند و حاضری خود را ثبت کنند.

سید میر افزود: اکنون شرایط بحرانی سبب شد ما آموزش الکترونیک در دانشگاه را که یک شیوه نوین آموزشی است راه‌اندازی و استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این نحوه آموزش برای نسل جدید و دانشجویان لازم است و می‌تواند جایگزین خوب و کاملی برای تدریس‌ها باشد‌.

رییس روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی یزد ابراز کرد: خوشحال هستیم که با این امکانات در دانشگاه توانستیم تعطیلی‌های اجباری کلاس‌ها را جبران کنیم.

 

*طراحی سامانه جدید آموزش مجازی دانشجویان علوم پزشکی شهید صدوقی (ره) یزد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت‌الله صدوقی (ره) یزد، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اذعان کرد: این دانشگاه با همکاری معاونت دانشجویی و آی تی و فناوری اطلاعات دانشگاه سامانه‌ای را طراحی کردند که در اختیار اساتید و دانشجویان قرارگرفته است.

دکتر ابراهیم سلمانی افزود: از طریق این سامانه آموزش‌های مجازی دروس ضروری توسط اساتید به‌صورت فیلم ضبط ‌شده و ارائه اسلاید در سامانه قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: دانشجویان می‌توانند در موقع مقرری که تعیین می‌شود از این آموزش‌ها استفاده کنند و با استفاده از آموزش‌های مجازی ارائه‌شده این تعطیلات اجباری با این روش تا حدودی جبران می‌شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت‌الله صدوقی (ره) یزد، ادامه داد: اساتید، آموزش‌ها را در سایت آموزش مجازی به نشانی LMS.Ssu.ac.ir قرار می‌دهند و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به این سایت و یا از طریق سایت اصلی دانشگاه وارد قسمت آموزش مجازی شوند و از درس‌های ارائه‌شده استفاده کنند.

 

*دانشگاه یزد پیش به‌سوی آموزش مجازی

دانشگاه یزد که از دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی در استان یزد به شمار می‌رود پس از تعطیلات کرونایی در اسفند 98 با صدور بیانیه‌ای، تعطیلات کلاس‌های درس، کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌های دانشگاه و خوابگاه‌ها را تا پایان اسفند باهدف ضدعفونی این اماکن برای پیشگیری از شیوع کرونا اعلام کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه یزد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در یزد اظهار کرد: در این بیانیه از اعلام آمادگی اساتید در برگزاری امور آموزشی به‌صورت غیرحضوری از طریق سامانه مدیریت یادگیری دانشگاه (سامیاد) و نرم‌افزارهای کاربردی ذی‌ربط قدردانی شد و از همکاران محترم درخواست شد در این زمینه اقدام نموده و اقدامات انجام‌شده را به دانشکده‌ مربوطه گزارش کنند.

سعید دشتی زاد افزود: بر اساس این بیانیه بر حضور فعال اعضای هیأت علمی دانشگاه، برای انجام تعهدات آموزشی غیرحضوری بر اساس این بیانیه و همچنین انجام فعالیت‌های پژوهشی و فناوری و اجرایی تأکید شد.

وی اذعان کرد: تمام جلسات دفاعیه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی که در اسفندماه 98 برنامه‌ریزی‌شده بود، بدون هیچ‌گونه جریمه‌ای در نیمه دوم فروردین‌ماه برگزار می‌شود که در موارد خاص، در صورت تأیید مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه، برگزاری جلسه دفاعیه بلامانع است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه یزد ادامه داد: با توجه به‌ضرورت جبران کلاس‌های تشکیل نشده، تقویم آموزشی به‌روز شده دانشگاه در وب‌سایت دانشگاه اطلاع‌رسانی شد و فعالیت‌های اداری دانشگاه طبق روال معمول ادامه یافت.

دشتی زاد در خصوص نحوه آموزش مجازی دانشگاه یزد بیان کرد: این موضوع در قالب سامانه مدیریت یادگیری سامیاد با آدرس اینترنتی «https://el.yazd.ac.ir/lms/» استفاده می‌شود و در این سامانه اساتید و دانشجویان هر درس، می‌توانند مطالب، تمرین‌ها و آزمون‌های درسی را به‌طور مناسب به اشتراک گذاشته و اطلاع‌رسانی‌های لازم به عمل آید.

وی افزود: در حال حاضر افزونه‌ای با عنوان Open meeting روی این سامانه راه‌اندازی شده است که قابلیت برگزاری کلاس مجازی را فراهم می‌نماید.

وی تصریح کرد: این افزونه امکاناتی نظیر قابلیت نوشتن برخط، آپلود فایل و به‌کارگیری ابزارهایی مانند میکروفون و دوربین تصویری را به سامانه اضافه نموده است که اساتید می‌توانند در درس خود در سامانه سامیاد این افزونه را اضافه کنند و در زمان از قبل هماهنگ شده با دانشجویان، کلاس خود را به‌طور مجازی برگزار نمایند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه یزد ادامه داد: در سایت سامانه آموزش مجازی دانشگاه با آدرس  «https://elearning.yazd.ac.ir/» در بخش راهنمای استفاده از سامانه، مطالب موردنیاز برای کاربران این سامانه قرار داده‌شده است و اساتید و دانشجویانی که درترم تابستان درس مجازی داشته‌اند با این سامانه آشنایی دارند که این سامانه، توسط اکثر دانشگاه‌ها استفاده می‌شود ولی ممکن است ظاهر آن با سامانه دانشگاه یزد متفاوت باشد.

 

*اطلاعیه جدید دانشگاه یزد

این گزارش می‌افزاید: گروه آموزش‌های آزاد و مجازی دانشگاه یزد با صدور اطلاعیه‌ای از فعال شدن «آدوبی کانتکت» خبر داد و از مدرسان و دانشجویان خواست در اسرع وقت نسبت به نصب و ورود به این سامانه اقدام کنند.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: پیرو اطلاعیه معاونت آموزشی دانشگاه در خصوص برگزاری کلاس‌های دانشگاه به‌صورت مجازی و برخط، به استحضار می‌رساند کلاس‌های نظری و آن دسته از کلاس‌های نظری-عملی و عملی دانشگاه که به تشخیص پردیس و دانشکده مربوط قابلیت برگزاری به‌صورت مجازی دارند، از روز شنبه ۱۶ فروردین به‌صورت مجازی و برخط از طریق سامانه Adobe Connect و به آدرس http://vu.yazd.ac.ir/vu/ برگزار می‌شود.

در ادامه تصریح‌شده است: به‌منظور تسهیل کار با سامانۀ مزبور، راهنمای کاملی در خصوص نصب نرم‌افزارهای لازم، چگونگی ورود به سامانه، برگزاری و شرکت در کلاس برخط و نیز استفاده از ویدیوی ضبط ‌شده‌ کلاس‌ها فراهم‌شده است که از طریق تارنمای فوق قابل‌دسترسی است.

در این بیانیه تأکید شده است: سامانه سامیاد نیز همچنان به‌عنوان سامانه مدیریت یادگیری دانشگاه مورداستفاده خواهد بود و اساتید محترم می‌توانند محتواهای آموزشی خود اعم از اسلایدها، تمرین و تکلیف را در این سامانه برای دانشجویان خود به اشتراک بگذارند و از قابلیت‌های دیگر آن نظیر تحویل و نمره دهی تمرین و برگزاری آزمون نیز برخوردار شوند.

بر اساس این اطلاعیه از مدرسان و دانشجویان خواسته‌شده تا چنانچه در آغاز شروع کار سامانه با اشکالاتی مواجه شدند، با شکیبایی موضوع را از طریق مجاری ذی‌ربط که در تارنمای یادشده معرفی‌شده است، پیگیری کنند.

 

انتهای پیام/90030

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول