اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  یزد

رئیس دانشگاه یزد: برخی بد اخلاقی‌ها حرمت دانشگاهیان را خدشه‌دار کرده است

رئیس دانشگاه یزد در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران که به میزبانی دارالعباده برگزار شد، با انتقاد از برخی بداخلاقی های علمی گفت: حفظ حرمت دانشگاهیان، حفظ حرمت صاحت علم است.

رئیس دانشگاه یزد: برخی بد اخلاقی‌ها حرمت دانشگاهیان را خدشه‌دار کرده است

به گزارش خبرنگار فارس در یزد، قاسم برید لقمانی عصر دیروز در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران با بیان این‌که شیوع ویروس کرونا ضرر و زیان‌هایی برای جوامع علمی به همراه داشته است، اظهار کرد: مواجهه با این بحران، باب جدیدی را در آموزش و پژوهش، برگزاری همایش‌ها و گذراندن دروس و آموزش غیرحضوری باز کرده که باید به فال نیک گرفت و از ویژگی‌های این فضای مجازی بهره کافی را برد.

وی افزود: یکی از مشکلات گریبان‌گیر حال حاضر جامع علمی کشور را بد اخلاقی‌های علمی در تدوین و تهیه مقالات، پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری دانست که حرمت علم و دانش و دانشگاهیان و آموزش عالی کشور را خدشه‌دار کرده است.

پایان نامه‌ها دانشجویی کاربردی تر می‌شوند

رئیس دانشگاه یزد گفت: نمونه این بداخلاقی‌ها در همایش‌های علمی و ارایه مقالات دیده می‌شود که قطعا داوران به این امر اهتمام ویژه داشته و با این موضوع به خاطر آینده آموزش عالی کشور برخورد کرده و خواهند کرد.

برید لقمانی در ادامه از تهیه و تدوین پایان‌نامه‌ها و رساله‌هایی که در کتابخانه‌ها و بایگانی‌ها خاک می‌خورند به عنوان دیگر مشکلات جامعه دانشگاهی یاد و تصریح کرد: وزارت علوم اهتمام ویژه‌ای به نگارش پایان نامه‌ها و رساله‌های تقاضا محور در دانشگاه‌ها دارد که امید است در آینده‌ای نزدیک درصد قابل قبولی از آنها در جهت رفع معضلات موجود در صنعت کشور باشد.

در ادامه این مراسم سید منصور بیدکی دبیر علمی دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران به تشریح فعالیت‌های دبیرخانه این کنفرانس پرداخت و گفت: از آنجایی که قرار بود دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران به میزبانی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد در اردیبهشت‌ماه سال گذشته برگزار شود به علت شیوع ویروس کرونا در کشور با تاخیری یکساله در برگزاری آن مواجه شدیم.

پذیرش ۳۱۲ مقاله در دوازدهمین کنفرانس نساجی ایران

وی با اشاره به این‌که تعداد ۳۳۶ مقاله از بیش از ۵۰ مرکز آموزشی، پژوهشی وصنعتی کشور به دبیرخانه دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران ارسال شده است، افزود: پس از داوری تمامی مقالات که با همراهی ۱۰۱ داور از دانشگاه‌های سراسر کشور صورت گرفت در نهایت ۳۱۲ مقاله پذیرش شد.

دبیر علمی دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران اضافه کرد: از۳۱۲ مقاله پذیرش شده ۱۲۵ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۸۷ مقاله به صورت پوستر در محورهای ۹ گانه کنفرانس بوده که برای ارایه در زمان کنفرانس دعوت به ارسال فایل ارایه ویدویی ۱۵ دقیقه‌ای برای سخنرانی و ۵ دقیقه‌ای برای ارایه پوستر شدند.

به گفته وی، بیشترین تعداد مقالات در محور منسوجات هوشمند و صنعتی با ۶۴ مقاله، محورهای صنعت پوشاک، مد و طراحی پارچه و لباس و محور رنگ، رنگرزی، چاپ و تکمیل هر کدام با ۵۵ مقاله، محور پلیمر، الیاف و الکتروریسی با ۴۴ مقاله، محور ریسندگی، بافندگی و بی‌بافت با ۳۹ مقاله، محور نانو و زیست فناوری با ۳۲ مقاله، محور محیط‌زیست و انرژی با ۲۰ مقاله، محور مدیریت و کنترل کیفیت در نساجی با ۱۹ مقاله و محور فرش، بافته‌های سنتی، کفپوش و چرم در رتبه‌های بعدی از نظر تعداد مقالات ارسالی به این کنفرانس بودند.

وی با اشاره به این‌که ثبت‌نام و ارتباط با شرکت کنندگان در کنفرانس در سامانه مدیریت کنفرانس در تارنمای www.intec12.ir  صورت پذیرفته، اذعان داشت: این سامانه در نوع خود از قویترین سامانه‌های مدیریت کنفرانس است و تاکنون از این طریق نزدیک به ۷۰۰ نفر در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران ثبت نام داشته‌اند.

۶۰ درصد شرکت کنندگان کنفرانس نساجی بانوان بودند

دبیر علمی این کنفرانس آشنایی با چاپ دیجیتال در صنعت نساجی، آشنایی با اصول تولید و برچسب گذاری سبز در صنعت نساجی، تولید کالاهای نساجی ویژه با نانو تکمیل مس، کاربرد پردازش تصویر در مهندسی پوشاک، منسوجات فنی- چالش‌ها و فرصت‌ها، روش‌های شستشوی فرش دستباف صادراتی و کارگاه کنترل رنگ و مبانی رنگ همانندی را هفت کارگاه آموزشی عنوان کرد که از سوی استادان برجسته و صنعتگران توانمند کشور برنامه ریزی شده تا پذیرای بیش از ۴۰۰ نفر از علاقمندان شرکت کننده در کنفرانس باشد.‌

وی با بیان این‌که ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران، خانم‌ها بوده‌اند، گفت: در نمایشگاه مجازی کنفرانس، حامیان و شرکت‌های فناور نساجی و پوشاک کشور محصولات و خدمات خود را به معرض دید همگان قرارداده و نمایشگاه کتاب‌های نساجی با بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب و نمایشگاه تاریخ صنعت نساجی یزد نیز از طریق سامانه کنفرانس و صفحه‌ لینک‌های کنفرانس قابل استفاده برای علاقمندان بوده است که رکورد۳۰۰۰ بازدید در یک روز به ثبت رسیده که در نوع خود بی نظیر است.

دکتر بیدکی خاطرنشان کرد: ۱۰ سخنرانی کلیدی و مدعو از پژوهشگران کشورهای ایران، آمریکا، کانادا، استرالیا، ایتالیا، آلمان، هند و ترکیه تدارک دیده شده تا رسالت کنفرانس ملی مهندسی نساجی در آشناسازی شرکت کنندگان با چشم انداز تحقیقات علوم و مهندسی نساجی و پوشاک در سراسر دنیا را به دانشجویان و دانش پژوهان کشور ارایه دهیم. 

وی با اشاره به شعار دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران با عنوان" هم افزائی دانشگاه، صنعت و دولت برای جهانی شدن تولیادات نساجی و پوشاک در کشور" گفت: پنل‌های تخصصی با عناوین" صنعت نساجی و محیط زیست" و "فناوری‌های نوین در نساجی " با حضور کارشناسان، استادان وصنعتگران مدعو، چالش‌های زیست محیطی و فناورانه پیش روی واحدهای تولیدی کشور را به بحث خواهند نشست تا راهکارهای مناسب از نتیجه همفکری مسئولین، صنعتگران و دانشگاهیان کشور در این دو مقوله مهم حاصل شود.

چرا محققان به پژوهش های نساجی علاقه ندارند؟

محمد حقیقت‌کش رییس انجمن علوم و فناوری مهندسی نساجی ایران نیز در این مراسم با تاکید بر این‌که مقالات ارایه شده در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران از منظر کیفیت و فنی بودن قابل مقایسه با اولین کنفرانس ملی در سال۱۳۷۴ نبوده است، گفت: اغلب پژوهش‌هایی که انجام می‌شود هدفمند نبوده و هرچند با یک دورنمای خوب و کامل شروع می شود ولی یک دفعه قطع شده که نشان از عدم علاقه محقق برای ادامه دادن آن پژوهش است.

وی خواستار پیدا کردن راه‌حلی برای این معضل در جامعه علمی مهندسی نساجی کشور شد و خاطرنشان کرد: اگر محقق به درستی هدایت شود موفقیت‌های بزرگی شامل حال استان یزد و کشور در زمینه مهندسی نساجی خواهد کرد.

انتهای پیام/ر

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول