اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

استانها  /  یزد

یزد، یک شهر و یک جهان معنا

برخی کلمات هستند و حتی نامها که با شنیدنشان، یک معنا به ذهن می رسد. یعنی مابه‌ازایی محدود و گاهی هم اولویت بندی شده دارند. اما برخی کلمات و اسامی هستند که نمی توان یک یا دو ما به ازا با شنیدنش به خاطر آورد که به دلیل وسعت معرفتی، یک شبکه معنایی متصل به ذهن می‌آورد. یزد، از این جمله است.

یزد، یک شهر و یک جهان معنا

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، عباس محمدیان در یادداشتی که در وصف شهر میراث جهانی یزد نگارش شده است، اظهار کرد: به محض شنیدن این کلمه سه حرفی(یزد)، یک دنیا معنا تولید می شود که یکی "دارالموئمنین" است؛ خانه مومنان. هم خانه بسیار پر معناست در ساختی هارمونیک است که در سازه ای سازگار با طبیعت، چشم را می نوازد و دل را به آرامش می‌رساند و مومن را هم بسامدی معنایی در برگرفته است.

معنایی که در یک تعریفِ بشکوه رسیده می شود شهید که در تقدیر یزد، چهار هزار بار تکرار شده است و به هر تکرار، معنایی نو آفریده است. 

محمد منتظر قائم اولین شهید مبارزه با آمریکا، استکبار ستیزی را به خون معنا کرده است. یک جلوه دیگرش می شود مجاهد که به تعداد رزمندگان این دیار، ماندگار شده است و باز چون مجتهد معنا کنیم مومن را در یزد به نامی می‌رسیم که سلسله جنبان حوزه فخیمه قم. به حضرت آیت الله العظمی حائری یزدی که جهان علم و معرفت را قله ای رفیع است.

وی افزود: در این دیار آیت الله صدوقی را جلودار نماز مردمان دیدیم که با شهادت، محراب را جانی تازه بخشید و آیت الله روح الله خاتمی که اخلاق را معلم بود. فرخی یزدی (شاعر و مشروطه خواه) آوازه بلند مردی و مردانگی و آزادی خواهی، دیگر فرزند این دیار است. چون قلم به ساحت فرهنگ رسد، نجابت ذاتی مردم  با ایمانی انسان ساز، در هم خواهد آمیخت تا شهری را ببینیم که مردمانش شهره آفاق اند و آشنای آسمانیان.

رئیس بسیج رسانه کشور در ادامه پیام خود گفت: در پشت بام‌های یزد می توان از آسمان ستاره چید و مردمانش خود رشک آسمانیان‌اند. یزد را عزیز میداریم و قطعا در این راه رسانه ها نیز، همراهی خواهند کرد تا جلوه های پیشرفت، بیش از پیش در این سامان، به چشم آید و به ساماندهی استعدادها و ظرفیتها بپردازد.

رسانه به رصد موانع خواهد پرداخت تا با احصای سنگ‌های سر راه، مسئولان نجیب و سخت کوش این دیار بتوانند، با رفع موانع، قدمی در راه خدمت به پیش بردارند. قطعا در عرصه‌ای نو، فرهنگ متعالی یزد، باورهای ایمانی مردم، جلوه‌های طبیعت خدادادی و ....

چشم‌ها را خواهد نواخت تا گردشگران را نیز به خویش بخواند. آنان که بیایند، داد و ستد معرفتی که شکل بگیرد، یزد راه خود را به سوی فرداهای بهتر خواهد گشود....

انتهای پیام/ب

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول