چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹

استانها  /  زنجان

ظرفیت تولیدات دارویی کشور 4.5 برابر نیاز داخل است

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر قابل توجه بودن ظرفیت و توان فنی کشور در تولیدات دارویی گفت: این ظرفیت 4.5 برابر نیاز کشور است.

ظرفیت تولیدات دارویی کشور 4.5 برابر نیاز داخل است

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، محمدرضا شانه‌ساز ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه تحریم و رفتار غیرانسانی امریکا مطلب جدیدی نیست ولی آنچه که وجدان بشری را آزار می‌دهد، این است که مسائلی را که قبلا جرأت نمی‌کردند به زبان بیاورند در حال حاضر انجام می‌دهند و آن تهدید علنی شرکت‌ها در صورت معامله با ایران است، اظهار کرد: اتفاق جدیدی در این حوزه روی نداده است و جدیدترین مشکل تامین پانسمان بیماران «ای بی» بود و چون یک دفعه انجام شد و تا پیدا شدن منبع جدید مشکلاتی به وجود آمد و در حال حاضر هم برای بیماران «ام پی اس» که یک نوع بیماری نقص ایمنی است هم مشکلاتی به وجود آمده است و این اقدامات با وجود شعارهای حقوق بشری انجام می‌شود.

رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مشکلات به وجود آمده به اطلاع رئیس سازمان بهداشت جهانی رسیده است، افزود: از همه ابزارها برای تامین داروهای مورد نیاز بیماران استفاده شده و از این به بعد هم استفاده خواهد شد و تحریم کنندگان به اهداف شوم خود در این حیطه نخواهند رسید.

وی تصریح کرد: روش‌ها و کانال‌های تامین داروهای مورد نیاز بیماران قابل گفتن نیست چرا که تحریم کنندگان به شدت به دنبال شناسایی این کانال‌ها برای پیشگیری است.

مشکلات ناشی از تحریم‌ها مربوط به یک تا 2 درصد داروها است

شانه‌ساز با تاکید بر توانمندی کشورمان در تولید داروهای مورد نیاز مردم گفت: مشکلات موجود در تامین یک تا 2 درصد داروها است که دلیل مشکلات موجود نداشتن صرفه اقتصادی برای تولید این داروها است وگرنه دانش فنی تولید آن وجود دارد.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر زشت و محکوم بودن اقدام امریکا در به وجود آوردن مشکل در تامین دارو برای بیماران افزود: این اقدام زشت امریکا باید به اطلاع وجدان‌های بیدار جهان رسانده شود که انجام این وظیفه خطیر بر عهده رسانه‌ها است.

وی با بیان اینکه کشور در تامین نیازهای دارویی کشور به دلیل مشکلات ناشی از تحریم یک حرکت جهشی را طی کرده است، ادامه داد: در زمینه مواد اولیه دارویی، کشور برای تولید 200 قلم دارو برنامه‌ریزی کرده است که طی چند سال آینده رونمایی خواهد شد که مبلغ صرفه‌جویی ارزی آن بالغ بر 180 میلیون دلار برآورد شده است.

شانه‌ساز با تاکید بر باز بودن سیستم دارو و درمان کشور برای تبادل اطلاعات و تجربیات با دیگر کشورها گفت: این اقدام در راستای تبادلات بین پزشکان و داروسازان ایران و دنیا انجام می‌شود،  ضمن اینکه تولید داروهایی خاص به معنی واقعی توجیه ندارد و چند شرکت در دنیا این اقلام دارویی را تولید و در اختیار بیماران سراسر دنیا قرار می‌دهند، ضمن اینکه خیلی از داروها هم در ایران تولید شده و با ارزیابی کیفی در فهرست توزیع قرار خواهند گرفت.

رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از راه‌اندازی خطوط تولیدی چندین قلم دارو طی ماه جاری و همچنین ماه آینده خبر داد و افزود: خیلی از این اقلام تا کنون وارد می‌شدند و صرفه‌جویی ناشی از آن همین 180 میلیون دلار است که گفته شد.

وی با تاکید بر قابل توجه بودن توان و ظرفیت فنی کشور در تولیدات دارویی افزود: این ظرفیت 4.5 برابر نیاز کشور است و دلیل بالا بودن کیفیت و قیمت داروهای تولیدی، این صنعت بسیار رقابتی است و به همین دلیل ممانعت‌هایی برای صادرات کشورمان در این حوزه به وجود آورده‌اند.

شانه‌ساز با تشریح اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح علمی داروسازی بعد از انقلاب گفت: ایران در زیرساخت‌های صنعتی تولید دارو هم جزو کشورهای برتر جهان محسوب می‌شود و در این حوزه به معنی واقعی به اقتصاد مقاومتی عمل شده است.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: به دلیل جایگاه بالای علمی است که ما ادعای توان راه‌اندازی خطوط تولید هر دارویی را ظرف دو سال، آن هم با توجه به شرایط موجود کشور و لزوم اخذ تاییدیه‌های بین‌المللی داریم که در نوع خود ادعای بزرگی محسوب می‌شود، ضمن اینکه کشور در حوزه نظارت و آزمایشگاه تایید کننده هم گام‌های بزرگی برداشته است.

ذخایر دارویی کشور اطمینان بخش است

وی کمبود دارو را یک مطلب مورد قبول در همه دنیا دانست و افزود: ذخایر دارویی کشور اطمینان بخش است و با وجود اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها، وضعیت قابل قبول است ولی این حرف به معنی این نیست که امور را رها کنیم، بلکه باید ضمن برنامه‌ریزی برای صرفه‌جویی باید جلوی قاچاق معکوس را هم گرفت.

شانه‌ساز با تاکید بر قبح اقدام دشمن در ایجاد مشکلات دارویی گفت: یادمان باشد توانمندی کشور موجب شده است که دشمن نتواند به اهداف خود در وارد کردن فشار حداکثری در حوزه دارو برسد و زشتی عمل امریکا در تحریم دارویی باید به اطلاع مردم دنیا برسد.

رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم اجرای قانون در همه امور از جمله تاسیس داروخانه افزود: وزارت بهداشت، تغییر قوانین و وجود لجام گسیختگی در این امور را درست نمی‌داند و تصمیم‌گیری در این امور و عدم پاسخگو بودن در این حوزه درست نیست، چرا که اشتغال در این حوزه نباید دسترسی مردم و مصرف کنندگان دارو را تحت تاثیر قرار دهد.

وی برداشتن حریم در تاسیس داروخانه را موجب سوق داروخانه‌ها به سمت مناطق استقرار مطب پزشکان دانست و تصریح کرد: طی یک سال گذشته داروخانه‌ها در مراکز تجمع پزشکان ایجاد شده‌اند که نتیجه آن عدم توجه به تجربیات جهانی برای تسهیل دسترسی به دارو است و در نهایت به لحاظ کارشناسی این تغییر قوانین به ضرر جامعه و افزایش تخلفات است.

شانه‌ساز به تفاوت قیمت موجود در داروی انسولین بین کشور و کشورهای اطراف اشاره کرد و افزود: با وجود این تفاوت بخش مهمی از این دارو از کشور خارج شد، ضمن این یک چهارم داروخانه‌های منتخب بر اساس معیارهای موجود اقدام به توزیع انسولین می‌کنند که معنی آن فراهم شدن امکان نظارت است.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ایرانی‌ها دارو را بد مصرف می‌کنند و این به معنی زیاد مصرف کردن نیست، ادامه داد: این اقدام چند معنی دارد که سوق بیماران به سمت مصرف به داروهای گران قیمت به دلیل حاد شدن بیماری است و دیگر اینکه مصرف برخی از داروها هم بدون دلیل بالا است و در مورد داروهای اعصاب و روان هم به دلیل عدم اطلاع از بیماری توسط بیماران، مصرف دارو کمتر از نرم جهانی است.

وی به تجربه وزارت بهداشت در مورد شناسایی بیماری پرفشار خونی اشاره کرد و افزود: در این غربالگری 2 میلیون بیمار شناسایی شدند که از بیماری خود اطلاع نداشتند.

شانه‌ساز با تاکید بر رصد همه امور مربوط به تولید کیک‌های آلوده به قرص گفت: هیچ موردی در واحدهای تولیدی نبوده است و همه گزارش‌ها در سطح مصرف بوده، ضمن اینکه هیچ گزارشی در مورد فوت کسی در این حوزه گزارش نشده است می‌توان گفت این اقدام در ادامه جنگ اقتصادی و یک ترویسیم اقتصادی است و نباید گول این شایعات را خورد.

انتهای پیام/73004/ق/ر

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول