اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  زنجان

بهره‌مندی ۱۸ میلیون نفر از برنامه‌های اجتماع محور بهزیستی

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه موضوع پیشگیری، برنامه سازمان است که به صورت اجتماع محور انجام می‌شود، گفت: این برنامه در مراکز آموزشی، مهدهای کودک، مدارس و دانشگاه‌ها، ساختمان‌های اداری واحدهای صنعتی و برای ۱۸ میلیون نفر ارائه می‌شود.

بهره‌مندی ۱۸ میلیون نفر از برنامه‌های اجتماع محور بهزیستی

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، فرید براتی‌سده در بازدید از مرکز شبانه روزی جامع درمان و بازتوانی معتادین زنجان اظهار کرد: مبحث پیشگیری از اعتیاد در بهزیستی با جدیت دنبال شده و در این باره اقدامات بسیاری صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: تمام تلاش ما در بهزیستی بر این اصل استوار است که با استفاده از پزشک، مددکار، روانشناس و کادر دوره دیده و متخصص اقداماتی انجام شود که اثر بخشی بهتری داشته و ارائه خدمات به جامعه هدف این مرکز از لحاظ کیفیتی ارتقاء یابد.

وی ادامه داد: ۲۵ مرکز توانمندسازی برای معتادان بهبود یافته راه‌اندازی شده است که مکانی برای زندگی ندارد و علاوه بر اسکان خدمات آموزشی هم دریافت می‌کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور افزود: در حوزه درمان در سازمان بهزیستی در حال حاضر یک هزار و ۲۰۰ مرکز سرپایی، یک هزار و ۲۸۰ مرکز اقامتی وجود دارد و در مراکز ماده ۱۶، ۲۸ هزار نفر خدمات دریافت می‌کنند.

وی عنوان کرد: در موضوع پیشگیری، برنامه سازمان بهزیستی به صورت اجتماع محور صورت می‌گیرد که به وسیله آن در مراکز آموزشی، مهدهای کودک، مدارس دانشگاه‌ها، ساختمان‌های اداری واحدهای صنعتی برنامه‌های پیشگیری انجام می‌شود که در این طرح ۱۸ میلیون نفر خدمات دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان نیز از آماده‌سازی مرکز شبانه‌روزی جامع درمان و بازتوانی معتادین خبر داد و افزود: این مرکز با هدف بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد که به صورت داوطلبانه به این مرکز مراجعه می کنند در بخش مردان، شامل بخش‌های سم‌زدایی، سالن‌های مراقبتی و اقامتی، بخش درمان و اشتغال فعالیت خواهد کرد.

محمدی قیداری با اشاره به اینکه فرآیند درمان به طور کلی یک سال به طول می‌انجامد، تصریح کرد: در این روش‌، بیماران پس از پذیرش به مدت دو هفته مرحله سم زدایی را طی می‌کنند و بعد از سم‌زدایی به مدت سه و نیم ماه به صورت اقامتی تحت درمان‌های روانی اجتماعی و معنوی به صورت نظام‌مند قرار می‌گیرند و در مرکز مراحل مختلفی را طی می‌کنند و مسؤولیت اداره امور داخل مرکز از نظافت تا شستشو و آشپزی را خود بیماران به عهده می‌گیرند.

رویکرد اجتماع درمان مدار با تاکید بر تغییرات رفتاری و شناختی

وی افزود: پس از پایان دوره سم‌زدایی و اقامت (چهار ماه)، فرد بهبودیافته بر اساس مدل درمان سرپایی و خودیاری در مدت هشت ماه و با شرکت در ۵۲ جلسه سه ساعته به صورت سرپایی با برنامه از قبل تعیین شده تحت نظر مدیر، در جلسات درمانی و آموزشی مرکز شرکت می‌کند.

محمدی گفت: در پایان اقامت افرادی که سرپناه و خانواده ندارند برای اسکان و اقامت به مراکز اقامتی توانمندسازی ارجاع داده می‌شوند و در صورت داشتن شغل با کمک مددکار به شغل سابق خود باز می‌گردند و در غیر این صورت با مهارت‌آموزی به اشتغال آنان کمک می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: رویکرد اجتماع درمان مدار با تاکید بر تغییرات رفتاری و شناختی، شامل برنامه‌های ساختار یافته فردی و اجتماعی نظیر خدمات روانپزشکی، روانشناختی، مشاوره، آموزش خانواده، گروه درمانی، تشکیل گروه‌های خودیار خدمات مددکاری و پیگیری فعالیت خواهد کرد.

وی افزود: مددجویان پس از پذیرش در این مرکز از نظر مشخصات فردی، وضعیت خانوادگی و اجتماعی، بررسی انگیزه مددجو برای بهبود و بازتوانی، اطلاعات راجع به مصرف مواد، سابقه بیماری‌های جسمانی بیماری‌های روانپزشکی و سوابق قضایی و کیفری و .... بررسی برمی‌گردند.

محمدی با تاکید بر تامین اعتبار بیمه سهم کارفرمایی بهبود یافتگان شاغل در مراکز جامع درمان اعتیاد افزود: تسهیلات کارفرمایی به صاحبان مراکز جامع درمان اعتیاد نیز به شرط راه‌اندازی کارگاه اشتغال در داخل یا خارج مرکز اعطا شده و همچنین با راه‌اندازی سامانه‌های مربوطه توسط واحد فناوری اطلاعات بهزیستی استان ثبت و ارزیابی افراد پذیرش شده در مرکز نیز انجام و اطلاعات مورد نیاز بهبود یافتگان متقاضی خدمات بیمه سهم کارفرمایی و خویش‌فرمایی ثبت خواهد شد.

محمدی در ادامه با بیان اینکه خط ملی اعتیاد ظرفیت مناسبی برای ارائه راهکارهای پیشگیری و درمان اعتیاد دارد، تاکید کرد: اطلاع از چگونگی رفتار با فرد معتاد، کنترل شخص معتاد در مواقع بحرانی، آگاهی از انواع مواد مخدر ناشناخته و ... ارجاع افراد دارای اعتیاد به مراکز دارای مجوز و معرفی کمپ های معتبر، از خدمات خط ملی اعتیاد است.

وی افزود: علاوه بر این، افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند می‌توانند برای آشنایی با شیوه‌ها و فرایند درمان و شناخت مراکز معتبر درمان اعتیاد اعم از مراکز اقامتی یا مراکز درمان سرپایی استان با خط ملی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۸ تماس بگیرند و از راهنمایی‌های مشاوران و بانک اطلاعاتی این مجموعه بهره ببرند.

انتهای پیام/73005/ق

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول