اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  زنجان

زنجان در مجمع جهانی ICCN-2021

عضو فهرست پژوهشگران یونسکو گفت: مجمع جهانی با حضور تمامی شهرهای عضو از ۵۶ کشور برگزار می‌شود که امسال بصورت آن لاین در تاریخ های 25 و 26 نوامبر برگزار و شهر زنجان نیز با پرونده زنجان پایتخت غزل معاصر ایران با محوریت و اشعار زنده یاد حسین منزوی در این مجمع حضور داشت.

زنجان در مجمع جهانی ICCN-2021

اکبرکریمی، عضو فهرست پژوهشگران یونسکو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: پرونده فرهنگی شهر زنجان با عنوان زنجان، پایتخت غزل معاصر ایران با محوریت و موضوعیت عاشقانه‌های زنده یاد حسین منزوی که با پیشنهاد و مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در سال 2019  توسط وی آغاز و در قالب پرونده ای تحقیقاتی تدوین و به دبیرخانه دو سالانه SPAIN-ICCN-UNESCO، ارسال شده بود پس از پذیرش و دریافت تأیید از سوی دبیرخانه در فهرست اولویت‌های ده‌گانه مجمع جهانی ICCN قرار گرفت و منجر به حضور در مجمع جهانی 2021 شد.

عضو فهرست پژوهشگران یونسکو گفت: مجمع جهانی هر دو سال یک بار در یکی از شهرهای عضو برگزار می‌شود و قرار بود در تابستان 2020 همزمان با جشن بزرگ داناجو و با حضور اعضای مشترک ICCN-UNESCO در شهر گانگ نئونگ کره جنوبی برگزار شود که بدلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد و با دستور دبیر کل بصورت بر خط در ۴ و ۵ آذرماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

وی گفت: مجمع جهانی با حضور تمامی شهرهای عضو از ۵۶ کشور برگزار می‌شود که امسال بصورت آن لاین در تاریخ های 25 و 26 نوامبر برگزار و شهر زنجان نیز با پرونده زنجان پایتخت غزل معاصر ایران با محوریت و اشعار زنده یاد حسین منزوی در این مجمع حضور داشت.

کریمی افزود: سخنرانان جلسه از شهر های مختلف با عناوین شهردار، نمایندگان فرهنگی، اعضای یونسکو و..‌. بودند و ابتدا شهردار شهر گانگ نئونگ ضمن خوش آمدگویی به اعضای ICCN UNESCO به اهمیت میراث ناملموس اشاره و سپس هر کدام از اعضا آغاز به کار مجمع عمومی را تبریک گفتند و در ادامه شهردار شهر آلجمسی اسپانیا ضمن تشریح عملکرد دبیرخانه دو سالانه اسپانیا، از هندوستان به دلیل پذیرش مجمع عمومی سال 2023 قدردانی کرد.

عضو فهرست پژوهشگران یونسکو گفت: در ادامه نیز مدیر کل مرکز میراث فرهنگی ناملموس منطقه آسیا و اقیانوسیه تحت نظارت یونسکو ضمن خوش آمد گویی و تبریک به مناسبت آغاز مجمع عمومی درباره فعالیت‌های انجام گرفته در زمینه میراث ناملموس بشری صحبت نمود و در ادامه شهرهای شرکت کننده به ارانه پروژه‌های خود پرداختند.

کریمی تصریح کرد: ICCN شبکه همکاری بین شهری برای محافظت، پاسداشت و معرفی میراث ناملموس بشری است که هر دو سال یکبار تحت عناوین تعیین شده با حضور شهرهای مختلف عضو از کشورهای متعدد و با شرکت اعضای مشترک ICCN-UNESCO  تشکیل جلسه می‌دهد.

گفتنی است، اکبر کریمی با پژوهش، تدوین و ارسال پرونده داستان‌ها، نقل‌ها و افسانه‌های آشیقی، شهر زنجان را در مجمع جهانی ایتالیا در سال 2016 به عضویت ICCN درآورد و با حضور در سمینار جهانی ICH در پکن در سال 2017 ، هنر آشیقی را به اعضای شرکت کننده معرفی کرد.

انتهای پیام/73005

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول