اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

جامعه  /  محیط زیست و گردشگری

سامان‌دهی سنگ‌های تاریخی تخت‌جمشید

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید از ادامه‌ روند سامان‌دهی سنگ‌های تاریخی در محوطه جهانی تخت‌جمشید خبر داد.

سامان‌دهی سنگ‌های تاریخی تخت‌جمشید

به‌گزارش خبرگزاری فارس، حمید فدایی با بیان اینکه مرحله جدیدی از اقدامات سامان‌دهی سنگ‌های تاریخی در حال انجام است، مطرح کرد: قطعات بی‌شماری از سنگ‌های مربوط به درگاه‌ها و ستون‌ها که عمده آن‌ها منقوش هستند درگذر زمان از پیکره بناهای جدا و هم‌اکنون در فضاهای روباز موجود در کاخ‌های تخت جمشید نگهداری می‌شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ادامه داد: با توجه به اینکه این قطعات سنگ به‌طور مستقیم روی خاک قرار گرفته‌اند، سرما، باران و رشد گیاهان آسیب زیادی به آن‌ها وارد می‌کند، لذا در قالب طرح سامان‌دهی در زمینه مستندنگاری و شناسنامه‌دار کردن هر قطعه‌سنگ و سپس انتقال قطعات سنگ به مخازن سرپوشیده تخت جمشید نیز تصمیم‌گیری و اقدام شد.

فدایی گفت: فعالیت سامان‌دهی سنگ‌ها از اواخر سال ۱۳۹۷ آغاز شد و تاکنون حدود ۳۶۰۰ قطعه‌سنگ، ثبت و مستند نگاری شده و به داخل فضاهای انبار انتقال‌یافته است.

وی دستاورد این طرح را علاوه بر ثبت و حفاظت از قطعات سنگ، بهره‌برداری در زمینه مرمت تخت جمشید دانست و افزود: با انتقال قطعات سنگ جداشده از بناها و کاخ‌ها به داخل مخازن، امکان مستند نگاری، طبقه‌بندی و سامان‌دهی قطعات سنگ و درنتیجه ایجاد بانک اطلاعاتی نیز فراهم آمده است و از داده‌های این بانک برای پاره‌یابی قطعات و همچنین نصب در محل اصلی و اولیه در کاخ‌های تخت جمشید استفاده خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بیان کرد: موضوع سامان‌دهی قطعات سنگ یکی از مهم‌ترین پروژه‌های پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بوده که در ۲ساله اخیر و باوجود همه‌گیری کرونا به نحو مناسبی پیشرفت داشته و نتایج درخشان آن در نجات‌بخشی و ثبت و ضبط این قطعات ارزشمند تاریخی باعث شده این پروژه توسعه یابد و برای ماه‌های پیش رو و سال آتی نیز برنامه‌ریزی شود.

یونس زارع از کارشناسان باستان‌شناس و از مسئولان اجرایی این طرح دراین‌باره بیان کرد: در فرآیند سامان‌دهی قطعات سنگ، موقعیت مکانی و حاضر آن‌ها قبل از جابجایی مشخص می‌شود و این توضیحات به همراه مشخصاتی همچون ابعاد و اندازه، وزن قطعه‌سنگ، توضیحات نقش در جداول مربوطه تکمیل و تصاویری از وجوه مختلف سنگ به هر شناسنامه افزوده می‌شود.

فهیمه همایون هم از دیگر کارشناسان این طرح است که در ادامه این توضیحات با اشاره به مراحل مختلف بررسی و ارزیابی طرح مذکور، ابراز کرد: به‌طورمعمول بر روی هر قطعه از سنگ‌بر اساس مکانی که می‌توانسته بدان متعلق باشد اعم از پایه ستون، قلمه ستون، سرستون، پلکان‌ها و دیگر مؤلفه‌های لازم نیز بررسی و ارزیابی می‌شود و بر این اساس طبقه‌بندی قطعات سنگ‌ها نیز در این مرحله از سامان‌دهی به انجام می‌رسد.

وی ادامه داد: در طول مدت سامان‌دهی تاکنون قطعاتی نیز ثبت شدند که قابلت وصالی به یکدیگر و مرمت آن‌ها وجود داشت و پس از پاره‌یابی این قطعات، پیگیری لازم در زمینه مرمت آن‌ها از طریق واحد مرمت به انجام رسیده است؛ همچنین قطعاتی از سنگ‌ها که امکان وصالی و اتصال آن‌ها به محل اولیه آن‌ها در کاخ‌های تخت جمشید وجود دارد نیز در حال پیگیری است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول