دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
۱۷:۱۴  -  ۱۳۹۹/۳/۱۰
آستان قدس رضوی مخالف ایجاد محدودیت زمانی برای زیارت است

تولیت آستان قدس رضوی گفت: ما بر اساس نظر کارشناسی مخالف ایجاد محدودیت زمانی برای امر زیارت هستیم و معتقدیم باز و بسته کردن صحن‌های مطهر در زمان‌های مقرر، ضمن اینکه بی‌احترامی به این حرم مطهر است، خود نقض غرض بوده و باعث ایجاد اجتماع بیشتر مردم می‌شود.

آستان قدس رضوی مخالف ایجاد محدودیت زمانی برای زیارت است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از آستان نیوز، چهل و ششمین جلسه ستاد کرونا خراسان رضوی با حضور آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان، حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و اعضای این ستاد به میزبانی آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) تشکیل شد.

آستان قدس رضوی مخالف ایجاد محدودیت زمانی برای زیارت است

تولیت آستان قدس رضوی ضمن تقدیر از دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف استان خراسان رضوی در همکاری با این آستان مقدس، اظهار کرد: در این مدت تمام دستگاه‌ها و بخش‌های استان نهایت همکاری را با آستان قدس داشتند؛ از علمای محترم استان و خصوصا نماینده محترم ولی فقیه در استان حضرت آیت الله علم الهدی در پشتیبانی معنوی، سپاسگذار هستم.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی افزود: ما طبق دستور رهبری معظم انقلاب خود را موظف می‌دانیم که مصوبات ستاد ملی کرونا را کاملا اجرا کنیم و تاکنون نیز چنین بوده است، اما همانگونه که رهبری معظم انقلاب توجه به دستور ستاد ملی کرونا را به تمام مسئولان متذکر شدند، از ستاد نیز خواستند در خصوص مکان‌های مذهبی با مسؤولان مربوطه مشورت شود.

وی بیان کرد: ما بر اساس نظر کارشناسی مخالف ایجاد محدودیت زمانی برای امر زیارت هستیم و معتقدیم باز و بسته کردن صحن‌های مطهر در زمان‌های مقرر، ضمن اینکه بی‌احترامی به این حرم مطهر است، خود نقض غرض بوده و باعث ایجاد اجتماع بیشتر مردم می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه آستان قدس رضوی نه تنها با هیچ بخشی در کشور بلکه با هیچ کجای دنیا قابل قیاس نیست، تصریح کرد: موضوع ابلاغ بازگشایی حرم‌های مطهر با ستاد ملی کرونا است، اما نحوه بازگشایی آن باید برعهده آستان‌های مقدس باشد.

حجت الاسلام مروی با بیان اینکه روزانه در میان زائران حاضر و سخنان آن‌ها را می‌شنوم، ابراز کرد: زائران از بنده می‌پرسند (شما در سخنرانی خود گفتید نگران سلامت زائران هستم لذا محدودیت زیارت ایجاد کردید، اکنون آیا محدود کردن زمان زیارت در زمان آفتاب و گرمای هوا در راستای سلامت زائران است؟) و من پاسخی برای آن ندارم.

وی با تأکید براینکه وظیفه اصلی ما و همه خادمان امام رضا(ع) تکریم زائران است، افزود: شرایط موجود نه تنها در جهت تکریم زائران نبوده بلکه تهدیدی برای سلامت مردم است و بایستی دولت هرچه سریع‌تر نسبت تصمیمات خود تجدیدنظر کند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه ما خود را موظف به اجرای دستورات ستاد کرونا می‌دانیم، افزود: هماهنگی باید دو طرفه باشد اما اکنون چنین شرایطی نیست و ما انتظار داریم ستاد ملی کرونا نظرات کارشناسی آستان‌ها را بشنود و سپس تصمیم بگیرند.

چرخ اقتصاد مردم ضمن رعایت مسائل بهداشتی باید بچرخد

در ادامه نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه آستان قدس رضوی تولیت محور است و شرعا هیچ کسی در امور آستان قدس رضوی منهای نظر متولی حق دخالت ندارد، اظهار کرد: موضوع ساعات بازگشایی حرم مطهر از اموری بوده که در حوزه اختیارات تولیت آستان قدس رضوی و ستاد ملی کرونا بایستی این امر مهم را به آن‌ها واگذار کنند تا به نحوه شایسته با تأکید بر حفظ سلامت مردم انجام شود.

موضوع وضعیت اقتصادی مردم در شرایط شیوع کرونا از دیگر مواردی بود که آیت الله علم الهدی در این جلسه به آن اشاره و خاطرنشان کرد: امروز به سبب شیوع کرونا بسیاری از مردم بیکار شده و با مشکلات معیشتی روبه‌رو شده‌اند، خسارت بسیار بزرگی از حیث اقتصادی به مردم وارد شده است، کارشناسان امر باید برای این موضوع تدبیری بیندیشند تا چرخ اقتصاد ضمن رعایت مسائل بهداشتی بچرخد.

دانشگاه علوم پزشکی محدودیت را باعث تراکم جمعیت و تشدید بیماری دانسته است

استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه به دستآوردهای و موفقیت‌های نظام جمهوری اسلامی در کنترل بیماری کرونا اشاره و بیان کرد: خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی در حوزه پیش‌بینی، پیشگیری، مقابله و درمان این بیماری سربلند بیرون آمد و به لطف امام رضا(ع) موفقیت‌های بسیار خوبی در کنترل این بیماری حاصل شد.

علیرضا رزم‌حسینی با بیان اینکه رسانه ملی، شبکه‌های مجازی و اصحاب رسانه به خوبی مردم را از خطر این ویروس مطلع کردند، عنوان کرد: حوزه درمان استان در مقابله با ویروس کرونا، امتحان خوبی پس داد و نشان داد توانایی مقابله با این ویروس را دارد به‌طوری که در استان با حداقل تلفات روبه‌رو شدیم.

وی تصریح کرد: برخلاف پیش‌بینی‌ها که از رقم خوردن یک فاجعه در استان خراسان رضوی حکایت داشت، به لطف و عنایت حضرت رضا(ع) و یک صدایی تمام دستگاه‌ها و بخش‌های استان، امروز استان خراسان رضوی شرایط خوبی را در کنترل این ویروس در کشور دارد.

استاندار خراسان رضوی ضمن تقدیر از همراهی‌ها و همکاری‌های آستان قدس رضوی برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، ابراز کرد: من شهادت می‌دهم که آقای مروی تولیت آستان قدس رضوی چه سختی‌هایی را در بستن حرم متحمل شدند و مقاومتی که این بزرگوار در این کار بسیار مهم، سخت و تاریخی برای حفظ سلامت مردم متحمل شدند، قابل تقدیر است؛ هیچ کدام ما قلبا از ایجاد محدودیت برای زیارت راضی نبودیم.

رزم حسینی با بیان اینکه دغدغه‌های تولیت آستان قدس رضوی در خصوص عدم ایجاد محدودیت زمانی برای زیارت را طی مکاتبات و تماس‌هایی به ستاد ملی کرونا منتقل کرده‌ام، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی کتبا اعلام کرده که محدودیت ساعت باعث تراکم جمعیت و تشدید بیماری می‌شود و باید شرایط تشرف 24 ساعته به حرم مطهر فراهم باشد، این موضوع را به تهران منعکس کردیم و پیگیری نیز می‌کنیم.

وی یادآور شد: در مقوله مبارزه با کرونا یک صدایی و وحدت رویه در خراسان رضوی برقرار بود و همانگونه که آغاز ایجاد محدودیت‌ها با همدلی بود، ختم آن نیز با همدلی میان تمام دستگاه‌ها و بخش‌ها خواهد بود.

گفتنی است؛ در ابتدای این جلسه حسن جعفری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، سید محمد حسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، محمدحسین صالحی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی، غلامعلی صادقی رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی، مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی، سردار یعقوبعلی نظری فرمانده سپاه امام رضا(ع)، مصطفی فیضی سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران حرم مطهر رضوی و تعدادی از اعضاء ستاد گزارشی از اقدامات انجام گرفته در جهت کنترل، پیشگیری و مقابله با کرونا، روند شیوع این ویروس در استان، خدمات درمانی صورت گرفته، امدادرسانی‌های انجام شده به آسیب‌دیدگان و محرومان و تعمیرات و بازگشایی حرم مطهر رضوی ارائه کردند.

انتهای پیام/ 70051

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول